Gloria Buzău - Sepsi

Cum a reușit Gloria Buzău să învingă Sepsi Sfântu Gheorghe?

Gloria Buzău a reușit să învingă Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii 1. A fost prima victorie a Gloriei în acest sezon, după cinci înfrângeri consecutive.

Golurile Gloriei au fost marcate de Denis Rusu (min. 45) și Robert Niță (min. 85), în timp ce golul lui Sepsi a fost marcat de Alexandru Tudorie (min. 70).

Victoria a adus Gloriei trei puncte prețioase în lupta pentru evitarea retrogradării. Echipa lui Adrian Mihalcea ocupă acum locul 15 în clasament, cu 14 puncte.

Sepsi Sfântu Gheorghe rămâne pe locul 6 în clasament, cu 28 de puncte.

Gloria a meritat victoria

Gloria Buzău a fost echipa mai bună în cea mai mare parte a meciului. Gazdele au dominat posesia și au creat mai multe ocazii de gol decât Sepsi.

Denis Rusu a deschis scorul în minutul 45, profitând de o greșeală a fundașului Sepsi, Alexandru Tudorie.

Sepsi a reușit să egaleze în minutul 70, prin Alexandru Tudorie, care și-a răscumpărat greșeala din prima repriză.

Dar Gloria nu a renunțat și a marcat golul victoriei în minutul 85, prin Robert Niță. Atacantul Gloriei a profitat de o pasă excelentă a lui Denis Rusu și a înscris cu un șut puternic.

Gloria a luptat până la final

Victoria Gloriei este o dovadă de caracter și determinare. Echipa lui Adrian Mihalcea a luptat până la final și a meritat să câștige.

Gloria a arătat că are spiritul de luptă necesar pentru a evita retrogradarea. Echipa are acum trei puncte importante și va trebui să continue să lupte în meciurile următoare.

Sepsi a dezamăgit

Sepsi Sfântu Gheorghe a dezamăgit în acest meci. Echipa lui Cristiano Bergodi a fost depășită de Gloria Buzău și nu a reușit să își creeze multe ocazii de gol.

Sepsi va trebui să își îmbunătățească jocul în meciurile următoare dacă vrea să rămână în lupta pentru play-off.

Victoria Gloriei Buzău asupra Sepsi Sfântu Gheorghe este o dovadă că lupta pentru evitarea retrogradării este încă deschisă. Gloria a arătat că are spiritul de luptă necesar pentru a rămâne în Liga 1, în timp ce Sepsi va trebui să își îmbunătățească jocul dacă vrea să își atingă obiectivele.