Gruzja to kraj pełen kontrastów. Kaukaz, który przecina kraj na pół, dzieli go na dwie odrębne krainy geograficzne. Północna Gruzja to kraina górzysta z ośnieżonymi szczytami, a południowa to region subtropikalny z ciepłym Morzem Czarnym. Ta różnica geograficzna przekłada się na szeroką gamę krajobrazów, które można znaleźć w Gruzji, od bujnych lasów po niegościnne pustynie.
Ludzie w Gruzji są równie różnorodni jak krajobraz. Kraj jest domem dla ponad 100 różnych grup etnicznych, z których każda ma swoją unikalną kulturę i tradycje. Ta różnorodność kulturowa znajduje odzwierciedlenie w bogatej kuchni Gruzji, gdzie można znaleźć wpływy z całego Kaukazu i Bliskiego Wschodu.
Gruzja to kraj o bogatej historii, która sięga tysięcy lat. Był domem dla wielu cywilizacji, w tym Persów, Rzymian i Arabów. W XIII wieku Gruzja stała się niepodległym królestwem, które osiągnęło swój szczyt w XV wieku. W XVI wieku kraj został podbity przez Imperium Osmańskie, ale odzyskał niepodległość w XVIII wieku.
W XIX wieku Gruzja została anektowana przez Imperium Rosyjskie. Kraj odzyskał niepodległość po rewolucji rosyjskiej w 1917 roku, ale został zaanektowany przez Związek Radziecki w 1921 roku. Gruzja odzyskała niepodległość w 1991 roku.
Gruzja jest dziś członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Europy i Światowej Organizacji Handlu. Jest również obserwatorem w Unii Europejskiej i NATO.