Wystarczy spojrzeć na jego twarz, by zauważyć, że Grzegorz Schetyna ma za sobą trudne chwile. Oczy zmęczone, spojrzenie tępe, jakby myślami był gdzie indziej. Nic dziwnego, w końcu przez 20 lat był w samym centrum polskiej polityki. Przeżył wzloty i upadki, radości i rozczarowania.
Urodził się w Oświęcimiu, mieście naznaczonym tragedią. Ojciec jego był lekarzem, matka pielęgniarką. Młodego Grzegorza od najmłodszych lat fascynowała historia i polityka. Jako młody chłopak działał w harcerstwie, a po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim.
W latach 80. zaangażował się w działalność opozycyjną. Był członkiem Solidarności i uczestniczył w licznych manifestacjach. Po upadku komunizmu rozpoczął karierę polityczną. W 1991 roku został posłem na Sejm z ramienia Unii Demokratycznej.
Jego kariera rozwijała się błyskawicznie. W latach 1993-1997 był ministrem spraw wewnętrznych, a w latach 2001-2005 marszałkiem Sejmu. W 2009 roku został ministrem spraw zagranicznych, a w latach 2010-2011 pełnił urząd prezydenta Polski.
W 2016 roku został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Pod jego przywództwem partia poniosła serię porażek wyborczych. W 2020 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego i wycofał się z polityki.
Grzegorz Schetyna to postać kontrowersyjna. Jego zwolennicy chwalą go za odwagę i determinację, przeciwnicy krytykują za brak charyzmy i niekonsekwencję. Jedno jest jednak pewne: to polityk, który zapisał się w historii Polski.
Dziś Grzegorz Schetyna żyje na emeryturze. Pisze książki, udziela wywiadów i komentuje bieżące wydarzenia.
Choć wycofał się z polityki, to nadal pozostaje w centrum zainteresowania mediów. W końcu jest to postać, która ma wiele do powiedzenia o Polsce i Polakach.