Halep, învinsă fără drept de apel de Badosa, la Indian Wells

Simona Halep a fost eliminată în turul al doilea al turneului WTA de la Indian Wells, după ce a fost învinsă clar de Paula Badosa, scor 6-2, 6-0, într-o oră şi 16 minute de joc.

Românca a început bine partida, cu un break în primul ghem, dar Badosa a revenit rapid şi a câştigat următoarele cinci ghemuri consecutive, adjudecându-şi primul set cu 6-2.

În setul secund, Halep nu a mai reuşit să câştige niciun ghem, spanioloaica impunându-se cu un categoric 6-0. A fost a treia victorie a lui Badosa în faţa româncei, după ce a mai învins-o în 2021, la Madrid şi Roma.

Pentru Simona Halep, turneul de la Indian Wells a fost al doilea la care a participat în acest sezon, după cel de la Melbourne, unde a fost eliminată în semifinale de Elena Rybakina.

După această înfrângere, Halep va coborî în clasamentul WTA, de pe locul 23 pe care se afla în prezent. Următorul turneu la care va participa românca este Miami Open, care va începe pe 20 martie.

În vârstă de 24 de ani, Paula Badosa este una dintre cele mai în formă jucătoare de tenis din lume în acest moment. În 2021, ea a câştigat două turnee WTA, la Belgrad şi Indian Wells, şi a ajuns în semifinale la Roland Garros.

Victoria de astăzi o va urca pe Badosa pe locul 6 în clasamentul WTA, cel mai bun din cariera ei.