Harvey Weinstein
A Milo Me Too mozgalom és az azt kísérő leleplezések óta a szexuális bántalmazás elleni küzdelem, és az emberek szemléletmódjának megváltoztatása mindenhol a világban egyre nagyobb hangsúlyt kap. Nagy szerepe van ebben az olyan, azelőtt sokáig néma szereplők felszólalásának, mint például Rose McGowan, Ashley Judd, vagy Uma Thurman, akik a múltban elszenvedett sérelmeikről beszélve példát mutattak a mozgalomhoz csatlakozó, traumatikus élmények százainak és ezreinek.
A felháborodás és a küzdelemhullám annyira magasra csapott, hogy már egykor, ha nem is mindenhatónak, de mindenesetre a filmipar egyik legnagyobb hatalmasságának tartott producer, Harvey Weinstein is a bíróság elé került. A hollywoodi mogulok legerősebbikének tartott Weinsteint számos szexuális visszaéléssel, köztük megerőszakolásokkal is vádolják. Az ügy kapcsán pedig egy nagyon érdekes kérdés is felmerült, ami nem más, mint hogy az ilyen, hatalmi pozíciót betöltő, és a filmiparban befolyásukat gyakorló személyek esetében mennyire válnak el egymástól a magánszemély és a közszereplő. A Weinstein-ügyben a bíró úgy döntött, hogy a vádlottnak a tárgyalás során nem lesz joga arra hivatkozni arra, hogy a nők saját beleegyezésükkel és akaratukból létesítettek vele szexuális kapcsolatot, ezzel pedig alaposan megnehezítette a védelem dolgát.
A döntés nagyon sok kérdést vet fel, hiszen nem egyszerű megválaszolni azt, hogy vajon az ismertsége, hatalma és a filmiparban betöltött pozíciója miatt ez a férfi nem tudott vagy nem akart különbséget tenni a magánszemély és a közszereplő között, vagy pedig ez a kettő nála összefonódott. A gengszterfilmek műfajában megtalálható, egykor a maffiózók világát uraló Don Corleone jó példája annak, hogy a hatalom és a pozíció az átlagemberek számára elérhetetlen magasságokba emelhet valakit, de őt sem csupán a félelem, hanem a tisztelet is övezte. Vajon hasonlóképpen van-e ez a filmiparban is?
A Weinstein-ügyben megszületett bírói döntés mindenképpen a Me Too mozgalom támogatóinak jelenthet nagy örömet, hiszen egy újabb, fontos lépést jelent a szexuális zaklatások elleni harcban. Ugyanakkor azonban még mindig hagyva van egy fontos kérdés, amit minden bántalmazott nőnek fel kell tennie magának, mégpedig azt, hogy vajon képes-e, és ha igen, akkor hogyan lép ki a múltjából, és hogyan tudja ezt a lelkében begyógyult sebhelyet elfelejteni, ami hátráltatja az életét. Ez nagyon nehéz kérdés, hiszen a traumák mindenkinél máshogy jelennek meg.
Az elmúlt években Magyarországon is több, ismert közéleti személyiséget is megvádoltak szexuális bántalmazással. Ezek a bántalmazások szintén felkavaróak és megdöbbentőek, hiszen például Czutor Zoltán színész, énekes által elkövetett erőszak sem támogható, és mindenképpen el kell ítélni. Ezért a Me Too mozgalomnak és az ezzel kapcsolatos bírósági tárgyalásoknak Magyarországon is nagy jelentősége van, hiszen nemcsak a nők itthoni helyzetén változtathat, hanem hozzájárulhat ahhoz is, hogy az emberek szexuális bántalmazást, illetve erőszakot érintő szemléletmódja is megváltozzon.