Hegedűs D. Géza




Számomra a legérdekesebb hegedűművész Hegedűs D. Géza. Népszerűsége annak is köszönhető, hogy hangszere hangja páratlan a művészek között. A másik, kevésbé ismert tény, hogy ő az egyetlen magyar származású művész, aki a világ legnagyobb hegedűfesztiválján, a Yehudi Menuhin Nemzetközi Hegedűfesztiválon kétszer is elnyerte az első helyet (1982, 1993).
A népzene iránti érdeklődése vitathatatlan, amely népzenei feldolgozásainak köszönhetően a magyar köztudatban is elismert művésszé vált.
Hegedűművészi pályáját 1969-től, a Budapesti Zeneakadémiai tanulmányai alatt saját zenekarával kezdte. 1972-ben a Magyar Állami Hangversenyzenekar koncertmestere lett, és 1975-től a Liszt Ferenc Kamarazenekar tagjaként nemzetközi turnékon vett részt. Az 1976-os kölni hegedűversenyen elért harmadik helyezés után világszerte ismertté vált.
1995 és 1999 között a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanszékvezetője volt. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen pedig hegedűművész-tanárként dolgozik.
Elnöke a Hegedűs D. Géza Alapítványnak, melynek célja, hogy támogassa a fiatal magyar hegedűsök képzését. Budapesten 2008-ban megalakította a Hegedűs D. Géza Kamarazenekart, melynek tagjai főleg a Zeneakadémián tanuló fiatal hallgatók.
Hegedűművészként és tanárként eddig több mint 70 hangfelvételt készített, mind magyar, mind külföldi zeneműkiadóknál. Lemezei között találhatóak klasszikus és kortárs művek, népi feldolgozások és saját kompozíciók is.
Kitartó munkájának, tehetségének és egyedülálló hangjának köszönhetően napjaink egyik legjelentősebb magyar hegedűművésze.