Holišová
Každý už někdy slyšel jméno Holišová. Co si ale představíte? Může to být tlustá oplácaná ženská, nebo krásná štíhlá slečna? Ano, oba významy slova "holi" jsou známé. Jak ale vznikly?
Holi je staroindický svátek a je nejznámějším ze všech hindských svátků. Oslavuje se začátkem jara, vítězství dobra nad zlem a také plodnost. V roce 2023 se Holi slaví 8. března. Dříve se Holi slavilo v době, kdy slunce vstupovalo do znamení Berana, což bylo kolem 21. března, a trvalo 16 dní.
Holi je také přízvisko, které vzniklo z příjmení Holý. To pochází ze staročeského slova "holý", které znamenalo "nahý". Lidé s tímto příjmením byli tedy zřejmě ti, kteří chodili bez oblečení. V dnešní době je příjmení Holý poměrně rozšířené, patří mezi 200 nejčastějších příjmení v České republice.
Příjmení Holišová je ženskou variantou příjmení Holý. Ženy s tímto příjmením jsou tedy potočenky mužů s příjmením Holý. Příjmení Holišová je v České republice také poměrně rozšířené, patří mezi 500 nejčastějších příjmení.
Jak vidíte, obě významy slova "holi" jsou zajímavé a mají svou historii. Ať už se jedná o staroindický svátek nebo české příjmení, Holi je slovo, které má svůj význam a svou historii.
A jako bonus přidávám ještě jeden význam slova "holi". V některých regionech České republiky se slovem "holi" označuje také bláto. Takže pokud někdy uslyšíte někoho říkat "Je to samý holi", tak víte, že mluví o tom, že je všude bláto.