Horvátország–Albánia: a focimeccs, ami nemcsak a fociról szólt
Aki nem figyelt a foci Eb-re, azt nem lehet megbocsátani, aki nem emlékszik a Horvátország–Albánia meccsre, azzal meg már nem is szabad beszélni. Nemcsak a rengeteg piros lapos és a félbeszakított meccs híre ment körbe az interneten, de azóta is mindenki ezt emlegeti, ha a sportban tapasztalható nacionalista szélsőségek kerülnek szóba.
A horvát–szerb háború óta először találkozott a két válogatott, a feszültséget pedig fokozta, hogy a meccs napján volt a horvátországi szerbeket ért 1995-ös katonai akció évfordulója. Az már a meccs előtt világos volt, hogy a találkozónak nemcsak sportértéke lesz.
A horvát szurkolók már a bemelegítés alatt fütyülték az albán himnuszt, és füttyszóval fogadták az albán játékosokat is. A mérkőzést végül már az első félidőben félbe kellett szakítani, miután egy drón tűnt fel a pályán, amelyen Nagy-Albánia térképe volt. (Nagy-Albánia az a terület, amelyet egyes albán nacionalisták saját államuknak gondolnak, és amely Koszovón, Észak-Macedónián és Görögország egyes részein kívül Horvátország egyes részeit is magában foglalja.)
A horvát szurkolók azt hitték, hogy az albán szurkolók küldték a drónt, és megrohanták az albán játékosokat és szurkolókat. A rendőröknek kellett közbeavatkozniuk, hogy megfékezzék a zavargást.
A mérkőzést végül nem folytatták, a FIFA pedig 3-0-s vereséggel büntette Horvátországot.
A horvát–albán meccs nemcsak a fociról szólt. Ez a meccs a két ország közötti feszültségekről, a nacionalizmusról és a gyűlöletbeszédről szólt. Ez a meccs arra emlékeztetett minket, hogy a sport nemcsak játék, hanem a társadalom tükröződése is.
A horvát–albán meccs tanulságai
A horvát–albán meccsnek több fontos tanulsága is van:
* A nacionalizmus veszélyes lehet, és erőszakhoz vezethet.
* A gyűlöletbeszéd nemcsak a célpontjait, hanem az egész társadalmat is ártja.
* A sportnak pozitív erőként kell szolgálnia a társadalomban, és nem arra kell használnunk, hogy kiéljük a gyűlöletünket.
Reméljük, hogy a horvát–albán meccs tanulságait megfogadjuk, és a jövőben elkerüljük az ilyen jellegű eseményeket.