Druk wypukły – rodzaje i zastosowanie



Druk wypukły to jedna z najstarszych, a jednocześnie najbardziej popularnych metod druku. Polega on na odbiciu farby, nałożonej na wypukłe elementy formy drukowanej, na odpowiednim podłożu. Jak przebiega proces druku wypukłego i jakie są jego rodzaje?

Proces druku wypukłego

Charakterystycznym elementem druku wypukłego jest forma drukowa w postaci reliefu, gdzie elementy drukujące są położone wyżej niż elementy niedrukujące. Farbę nakłada się za pomocą wałków wyłącznie na powierzchnie wypukłe. Specjalistyczne wałki zapewniają dokładne rozmieszczenie farby na odpowiednich częściach formy. Druk odbywa się poprzez kontakt materiału drukarskiego z matrycą przy wykorzystaniu nacisku prasy drukarskiej.
 
Druk wypukły można wykonywać za pomocą różnych technik. Wszystkie są jednak podobne z racji tego, iż w każdym przypadku wykorzystuje się matrycę, prasę drukarską oraz materiał, na który nanoszony jest druk. Współcześnie dwoma najpopularniejszymi technikami druku wypukłego są typografia i fleksografia. Dawniej w użyciu były również takie metody jak gipsoryt czy drzeworyt, które nie są już jednak stosowane w celach przemysłowych.

Typografia

Typografia jest najstarszą techniką druku wypukłego, w której do wykonania odbitek wykorzystuje się farby typograficzne. Dzięki mazistej konsystencji, farby doskonale pokrywają powierzchnię form reliefowych. Z wypukłej formy drukowej farba, poprzez odpowiedni nacisk, jest przenoszona na materiał. Zastosowanie znajdują tu różnego rodzaju matryce i ruchome czcionki.

Fleksografia

Fleksografia różni się od typografii wyłącznie formą drukową i rodzajem stosowanej farby. W tym przypadku forma jest wykonana z elastycznych materiałów, takich jak guma czy polimery, a konsystencja farby jest mazisto-ciekła. Produkty przeznaczone do tej formy druku znaleźć można na http://www.mhp.com.pl/index.php/karty-charakterystyki/farby-i-lakiery-fleksograficzne/ Fleksografia  jest metodą, którą wykorzystuje się przede wszystkim do zadruku opakowań wykonanych z takich materiałów jak plastik czy metal.

Jakość produktów

Jak podkreśla specjalista z zakresu farb drukarskich firmy MHP: Aby mieć pewność, iż uzyskane odbitki będą wysokiej jakości, bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiednich farb, które doskonale pokryją powierzchnię, a ich kolor będzie wyrazisty. Dlatego też, przy wyborze drukarni, należy zwracać uwagę na farby, jakie wykorzystuje.
 
MHP to międzynarodowa firma zajmująca się produkcją farb drukarskich, działająca w Polsce od 1992 roku. Firma posiada profesjonalne laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt kontrolno-pomiarowy, automatyczne mieszalnie farb offsetowych arkuszowych, fleksograficznych rozcieńczalnikowych, wodorozcieńczalnych i farb utrwalanych UV, zarówno offsetowych jak i fleksograficznych oraz mieszalnię farb offsetowych o niskiej migracji MGA. Ofertę firmy stanowią produkty wykorzystywane w druku arkuszowym, fleksograficznym, heatsetowym oraz gazetowym.