Jana Synková: Máme šanci na unikátní léčbu rakoviny?




Rakovina je jednou z nejzávažnějších nemocí současnosti. Každý rok se v České republice objeví přes 90 000 nových případů a více než 30 000 lidí na ni zemře. Vědci proto neustále hledají nové způsoby, jak tuto nemoc léčit. Jednou z nejnovějších nadějí je CAR T-buněčná terapie.
CAR T-buněčná terapie je druh imunoterapie, která využívá geneticky upravené T-buňky pacienta k boji proti rakovině.
T-buňky jsou bílé krvinky, které jsou součástí imunitního systému a pomáhají tělu bojovat s infekcemi. V případě CAR T-buněčné terapie jsou T-buňky geneticky upraveny tak, aby na svém povrchu nesly umělý receptor, tzv. chimérový antigenní receptor (CAR). Tento receptor je zaměřen na specifický antigen, který se nachází na povrchu rakovinných buněk.


Když jsou CAR T-buňky infundovány pacientovi, rozpoznají rakovinné buňky a navážou se na ně. Pak uvolní toxické látky, které rakovinné buňky zabijí. CAR T-buněčná terapie byla již úspěšně použita k léčbě několika typů rakoviny, včetně leukémie, lymfomu a mnohočetného myelomu.
V klinických studiích se ukázalo, že CAR T-buněčná terapie je velmi účinná a vede k trvalé remisi u mnoha pacientů.
Nicméně CAR T-buněčná terapie má i své limity.
Jedním z nich je vysoká cena. Dalším limitem je to, že CAR T-buněčná terapie může způsobovat závažné nežádoucí účinky, jako je cytokin uvolňující syndrom (CRS) a neurotoxický syndrom (NTS).


Přesto je CAR T-buněčná terapie slibným novým způsobem léčby rakoviny.
Je to první terapie, která může vést k trvalé remisi u mnoha pacientů, a je pravděpodobné, že v budoucnu bude hrát stále větší roli v léčbě rakoviny.


Pokud vás zajímá dozvědět se více o CAR T-buněčné terapii, doporučuji vám následující zdroje:

  • Národní onkologický ústav
  • Americká společnost pro klinickou onkologii
  • Národní institut pro rakovinu