Jimmy Carter: Az egykori elnök, aki a világ minden táján nyomot hagyott
Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke, olyan ember, aki pályafutása során jelentős hatást gyakorolt világszerte. Emberi jogokért folytatott munkájáról és a világ legszegényebbjeinek életének javításáért tett erőfeszítéseiről ismert.
Carter 1924-ben született Plainsben, Georgiában, egy mogyorótermesztő családba. Mezőgazdasági és haditengerészeti karrierje után belépett a politikába és 1971-ben Georgia kormányzója lett. 1976-ban választották elnökké, és egyetlen ciklust töltött be tisztségében.
Elnökként Carter olyan jelentős külpolitikai kezdeményezéseket kezdeményezett, mint a Camp David-i megállapodások, amelyek békét teremtettek Izrael és Egyiptom között. Ő is alapította a Szövetségi Vészhelyzeti Igazgatóságot (FEMA) és aláírta a Nemzeti Energiapolitikai Törvényt.
Carter emberi jogokért folytatott munkája azonban talán a legmaradandóbb öröksége. Az Amnesty International elnökeként sokat tett a politikai foglyok és az emberi jogok megsértéseinek tudatosítása érdekében. Ő is alapította a Carter Centert, egy nonprofit szervezetet, amely az egész világon dolgozik a konfliktusok megoldásán, a demokrácia előmozdításán és az egészségügyi ellátás javításán.
Carter díjnyertes író is, több mint 30 könyvet írt az emberi jogokról, a vallásról és az amerikai politikáról. Számos díjat és kitüntetést kapott munkájáért, többek között a Nobel-békedíjat 2002-ben.
Az egykori elnök és felesége, Rosalynn több mint 70 éve házasok. Összesen négy gyerekük van. Carter jelenleg 98 éves, és továbbra is aktív a közéletben.
Jimmy Carter egy figyelemre méltó ember, aki jelentős hatást gyakorolt a világra. Ő egy példakép azok számára, akik hinni akarnak abban, hogy egyetlen ember is változást hozhat.