Jolanta Brzeska - kim była, za co walczyła?




Jolanta Brzeska, działaczka społeczna, jedna z liderek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, która walczyła o prawa lokatorów, zwłaszcza tych zagrożonych eksmisją, była postacią budzącą kontrowersje, ale też podziw.

Urodziła się 25 stycznia 1947 roku w Warszawie. W młodości ukończyła szkołę pielęgniarską. Od lat 70. XX wieku zaangażowała się w działalność społeczną. Prowadziła "Telewizyjny Klub Dyskusyjny", była członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Bliska przyjaciółka znanego polskiego dziennikarza, Piotra Najsztuba.

W 1988 roku została jedną z założycielek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. W latach 90. XX wieku stała się znana z walki z dziką reprywatyzacją. Oparła się zagramanicznym lobby i wygrała głośną sprawę w Strasburgu.

1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. Jej ciało znaleziono w Parku Kultury w Powsinie. Bezpośrednią przyczyną śmierci był wstrząs termiczny, podtrucie tlenkiem węgla oraz rozległe oparzenia ciała w wyniku podpalenia naftą.

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej toczyło się przez wiele lat. W 2023 roku prokuratura umorzyła śledztwo, nie znajdując dowodów na zabójstwo. Śmierć Jolanty Brzeskiej była wielką stratą dla Warszawy i dla Polski, a jej działalność jest inspiracją dla wielu osób walczących o prawa lokatorów.