Justyna Steczkowska - Przystanek Woodstock




Tak, to ona – Justyna Steczkowska, która na festyn przyjechała na motorze. Ale nie jako solistka, lecz jako członkini grupy „Żywiołak”.
Pamiętacie jej świetny występ w Opolu w 2007 roku? Ja pamiętam, byłam wówczas pod wielkim wrażeniem. A jej „Oko za oko, ząb za ząb” to dla mnie jeden z najmocniejszych kawałków w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej.
Na jej koncercie na Przystanku Woodstock w 2009 roku nie zabrakło więc polskich, folkowych motywów, które są częścią jej artystycznego DNA. A kontynuując o „Oko za oko…” warto wspomnieć o jej doskonałym wokalu. Steczkowska, będąca posiadaczką czterooktawowego głosu, wspaniale śpiewa zarówno niskie, jak i wysokie dźwięki. Jej muzyka nawiązuje do ostrych, rockowych brzmień, ale nie brakuje w niej także melodyjności. Justyna jest po prostu wszechstronna – dobrze śpiewa i solo, i w zespole, i w stylistyce rockowej, i folkowej. Podczas występu zaprezentowała m.in. utwór „I na kraju” z repertuaru zespołu „Żywiołak”, a także „Niekochaną” i „Posłanie”. Na scenie towarzyszyła jej córka Helena, która śpiewała razem z mamą.
„Żywiołak” powstał w 1988 roku, powołał go do życia Maciej Myszkowski, mąż Justyny Steczkowskiej. Początkowo grał muzykę rockową, wykonywał utwory z pogranicza rocka i reggae. Jednak w 2003 roku w zespole zaszła zmiana – zaczął wykonywać muzykę z pogranicza rocka i muzyki folkowej. To właśnie w tamtym czasie dołączyła do „Żywiołaka” Steczkowska.
Na tegorocznym Przystanku Woodstock zespół wystąpił w ramach „Folkowej Nocy”, a podczas koncertu zagrał między innymi „Dziewczynę”, „Białe motyle”, „Śpij kochanie, śpij” i „I na kraju”. Justyna Steczkowska dodała od siebie „Posłanie” i „Niekochaną”, które już weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.
Warto zwrócić uwagę, że „Żywiołak” to nie tylko Justyna Steczkowska, ale także plejada innych, wybitnych muzyków. W zespole grają między innymi: Maciej Myszkowski (instrumenty klawiszowe, akordeon), Kazik Staszewski (wokal), Wojciech Waglewski (gitara), Tymon Tymański (gitara basowa), Marek Piekarczyk (perkusja) i Piotr Cugowski (wokal). Dzięki nim „Żywiołak” to jeden z najlepszych zespołów folkowych w Polsce.