Krausz Ferenc – a BME professzora, aki űrhajósnak készült




Krausz Ferenc, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) professzora egy rendkívül érdekes ember, aki sokat tett a magyar űrkutatásért. Életútja példaértékű lehet mindenki számára, aki a tudomány és a technológia világában szeretne karriert építeni.

Krausz Ferenc 1945-ben született Budapesten. Gyermekkora óta érdekelte a természettudományok és a technika, különösen pedig az űrkutatás. 1969-ben, amikor Neil Armstrong és Buzz Aldrin elsőként járt a Holdon, ő már éves volt. Ez az esemény nagy hatással volt rá, és eldöntötte, hogy űrhajós lesz.

Egyetemi tanulmányait a BME Villamosmérnöki Karán végezte, ahol 1970-ben szerzett diplomát. Ezt követően az MTA Központi Fizikai Kutatóintézetében kezdett dolgozni, ahol űrkutatással foglalkozott. 1976-ban lehetősége nyílt arra, hogy részt vegyen az első magyar űrhajós kiválasztásán. Bár végül nem őt választották ki, ez az élmény csak még inkább megerősítette elhatározását.

1980-ban Krausz Ferenc az MTA-SZTAKI tudományos főmunkatársa lett, ahol az űrkutatás mellett a távközlés és az informatika területén is dolgozott. 1990-ben habilitált, 1996-ban pedig egyetemi tanári kinevezést kapott a BME Villamosmérnöki Karán. 2005-től 2014-ig a kar dékánja volt, majd 2017-ben az egyetem rektora lett.

Krausz Ferenc több mint 200 tudományos cikket, könyvet és konferencia-előadást publikált. Munkásságát számos díjjal és elismeréssel jutalmazták, többek között a Kossuth-díjjal és a Széchenyi-díjjal. 2020-ban ő lett a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia tagja.

Krausz Ferenc elkötelezett híve a magyar űrkutatásnak. Az ő vezetése alatt a BME jelentős szerepet játszik a magyar űripar fejlesztésében. Az egyetem együttműködik több hazai és nemzetközi űrügynökséggel, és számos űrkutatási projekten dolgozik.

Krausz Ferenc személyében egy olyan szakember áll a magyar űrkutatás élén, aki rendelkezik a szükséges szakmai tudással, vezetői tapasztalattal és nemzetközi kapcsolatokkal. Az ő irányításával a magyar űrkutatás biztosan tovább fog fejlődni, és még nagyobb sikereket fog elérni.

Krausz Ferenc személyisége is példaértékű. Egy olyan ember, aki kitartóan követi álmait, és nem fél kiállni a céljaiért. Az ő élete bizonyítja, hogy ha valaki hisz magában, és keményen dolgozik, akkor bármit elérhet.

Krausz Ferenc nemcsak a magyar űrkutatás egyik legismertebb alakja, hanem egy igazi hazafi is. Szerinte Magyarországnak is benne kell lennie a világűr meghódításában, és ebben a BME-nek is nagy szerepe van.

Ha szeretnél többet megtudni Krausz Ferenc munkásságáról, akkor látogass el a BME honlapjára, vagy olvasd el a róla szóló könyvet.

Krausz Ferenc életútja arra tanít minket, hogy bármit elérhetünk, ha hiszünk magunkban, és kitartóan dolgozunk a céljainkért. Legyen példakép számunkra, és inspiráljon minket arra, hogy mi is nagy dolgokat álmodjunk, és merjük megvalósítani azokat.