Krztusiec
Szkarłatna gorączka, czyli szkarlatyna to choroba zakaźna, najczęściej wieku dziecięcego, wywołana przez paciorkowce grupy A. Przebieg tej choroby najczęściej jest łagodny, ale mogą się też zdarzyć powikłania. Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową, dlatego łatwo się nią można zarazić. Do zakażenia może dojść, gdy osoba zdrowa ma kontakt z osobą chorą lub nosicielem paciorkowców.
Najczęstszym objawem szkarlatyny jest wysoka gorączka, dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza. Towarzyszą jej dreszcze i bóle mięśni. Pacjent może skarżyć się na ból gardła, głowy oraz brzucha. Skóra chorego jest zaczerwieniona i pokryta drobną wysypką. Wysypka pojawia się najczęściej na twarzy, szyi i klatce piersiowej. Najbardziej charakterystycznym objawem szkarlatyny jest tzw. język malinowy.
Objawy szkarlatyny zwykle ustępują po kilku dniach. Jeśli jednak choroba jest nieleczona, mogą się pojawić powikłania. Najczęstszymi powikłaniami są: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach może dojść do zapalenia płuc, zapalenia osierdzia lub zapalenia stawów.
Leczenie szkarlatyny polega na podawaniu antybiotyków. Najczęściej stosowanym antybiotykiem jest penicylina. Antybiotyki należy stosować przez okres 10 dni. Podczas leczenia szkarlatyny chory powinien leżeć w łóżku i dużo pić.
Szkarlatynę można zapobiegać poprzez przestrzeganie zasad higieny, takich jak mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami chorymi. W przypadku wystąpienia objawów szkarlatyny, należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.