Las Palmas - Alavés. Clasamentul echitelor la finalul primei părți.

Las Palmas și Alavés au oferit un spectacol încântător pe Estadio de Gran Canaria, în prima etapă a La Liga SmartBank. Ambele echipe au arătat o dorință puternică de a câștiga, determinare care s-a reflectat în scorul final de 2-2.

Las Palmas a început mai puternic și a deschis scorul în minutul 16 prin golul lui Marc Cardona. Cu toate acestea, Alavés a revenit puternic și a egalat în minutul 35, prin Luis Rioja. Meciul a continuat în aceeași notă, cu ambele echipe creând ocazii periculoase. La pauză, scorul era egal, 1-1.

În repriza a doua, intensitatea a crescut și mai mult. Las Palmas a reușit să preia din nou conducerea în minutul 55, prin golul lui Pejiño. Dar Alavés nu a renunțat și a egalat din nou în minutul 75, prin golul lui Jon Guridi. Ambele echipe au avut șanse de a câștiga în ultimele minute, dar scorul a rămas neschimbat.

Clasamentul echipelor la finalul primei părți

• Las Palmas - 1 punct
  • Alavés - 1 punct

Concluzie

Las Palmas - Alavés a fost un meci palpitant, cu multe ocazii de gol și un ritm susținut. Ambele echipe merită felicitate pentru efortul lor.
Următoarea etapă, Las Palmas va juca în deplasare la Tenerife, în timp ce Alavés va primi vizita lui Burgos.