LASK Linz FCSB - Un meci plin de emoții și suspans

Miercuri, 16 februarie, s-a disputat pe stadionul Linzer Stadion din Austria meciul dintre LASK Linz și FCSB, în cadrul play-off-ului Conference League. A fost un meci tensionat, cu multe ocazii de gol și emoții până la final.

LASK Linz a început mai bine meciul și a avut câteva ocazii bune de a deschide scorul. În minutul 10, Thomas Goiginger a șutat puternic din afara careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Cinci minute mai târziu, Marko Raguž a avut o altă ocazie bună, dar șutul său a fost blocat de apărarea FCSB.

FCSB a intrat treptat în joc și a început să creeze și ea ocazii. În minutul 25, Florinel Coman a avut o șansă bună de a înscrie, dar șutul său a fost respins de portarul Alexander Schlager. Cinci minute mai târziu, Andrea Compagno a fost aproape de a marca, dar șutul său a lovit bara transversală.

Cele două echipe au continuat să se atace, dar scorul a rămas 0-0 la pauză. În repriza a doua, LASK Linz a continuat să atace și a reușit să deschidă scorul în minutul 55. Thomas Goiginger a centrat perfect în careu, iar Marin Ljubičić a înscris cu un voleu superb.

FCSB a încercat să egaleze, dar nu a reușit să creeze ocazii clare. În minutul 75, LASK Linz a avut șansa de a-și dubla avantajul, dar șutul lui Keito Nakamura a fost respins de portarul Ștefan Târnovanu.

Meciul s-a terminat cu victoria lui LASK Linz cu 1-0. FCSB a avut o prestație bună, dar nu a reușit să profite de ocaziile create. Returul se va disputa pe 23 februarie, pe Arena Națională din București.

Ocazii mari ratate

Atât LASK Linz, cât și FCSB au avut ocazii mari de a înscrie, dar le-au ratat. FCSB a avut o șansă bună de a deschide scorul în minutul 25, dar șutul lui Florinel Coman a fost respins de portarul Alexander Schlager. Cinci minute mai târziu, Andrea Compagno a fost aproape de a marca, dar șutul său a lovit bara transversală.

LASK Linz a avut și ea ocazii mari de a înscrie. În minutul 55, Thomas Goiginger a centrat perfect în careu, iar Marin Ljubičić a înscris cu un voleu superb. Cinci minute mai târziu, Keito Nakamura a avut șansa de a-și dubla avantajul, dar șutul său a fost respins de portarul Ștefan Târnovanu.

Emoții până la final

Meciul a fost tensionat până la final. FCSB a încercat să egaleze, dar nu a reușit să creeze ocazii clare. LASK Linz a avut și ea câteva ocazii de a-și dubla avantajul, dar nu a reușit să le fructifice. Scorul a rămas 1-0 până la final, iar LASK Linz a obținut o victorie importantă.

Returul pe Arena Națională

Returul se va disputa pe 23 februarie, pe Arena Națională din București. FCSB va trebui să câștige cu cel puțin 2-0 pentru a se califica în optimile de finală ale Conference League. LASK Linz va încerca să-și apere avantajul și să obțină calificarea în următoarea rundă.