LASK Linz, FCSB: Zile cu Noroc și Timpuri de Îndoială

București, 16 februarie 2023 -

În seara de joi, 16 februarie, pe stadionul Raiffeisen Arena din Linz, Austria, echipele LASK Linz și FCSB s-au întâlnit în cadrul play-off-ului Europa Conference League, o competiție care oferă câștigătorului un loc în optimile de finală ale celei de-a treia competiții europene ca importanță. Ambele formații sperau să obțină un rezultat pozitiv în meciul tur, pentru a-și ușura șansele de calificare în faza următoare.

LASK Linz, Gazdele Cu Noroc

LASK Linz, o echipă cu o istorie bogată în fotbalul austriac, a intrat în meci cu încredere după o serie de rezultate pozitive în ultimele săptămâni. Gazdele au dominat prima repriză, creând mai multe ocazii de a marca. În minutul 25, Philipp Ziereis a deschis scorul pentru LASK, după o pasă excelentă a mijlocașului Dominik Philipp. FCSB a reușit să egalizeze în minutul 43, printr-un penalty transformat de Florinel Coman, dar bucuria a fost de scurtă durată.

În repriza secundă, LASK Linz a continuat să preseze și a reușit să marcheze de încă două ori, prin Husein Balic în minutul 58 și Marin Ljubicic în minutul 76. FCSB a încercat să revină, dar nu a reușit să marcheze din nou, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea LASK Linz.

FCSB, Într-o Perioadă De Îndoială

FCSB, campioana României în ultimii 5 ani consecutivi, a intrat în meci cu o serie de probleme de lot. Antrenorul Mihai Pintilii a trebuit să se lipsească de mai mulți jucători importanți, accidentați sau suspendați, iar acest lucru s-a simțit pe teren. FCSB a părut lipsită de idei în atac și a avut dificultăți în a-și crea ocazii clare de gol.

În plus, FCSB a fost afectată și de lipsa de experiență în competițiile europene. Echipa nu a mai jucat în fazele eliminatorii ale unei competiții europene de mai bine de 10 ani, iar acest lucru s-a văzut în modul în care jucătorii au gestionat presiunea și emoțiile meciului. Decizia tehnicianului Mihai Pintilii de a-i alinia pe David Miculescu și Eduard Radaslavescu în atac, doi tineri debutanți la acest nivel, s-a dovedit a fi inspirată, ambii jucători având șanse bune de a marca.

Perspective De Viitor

Rezultatul din meciul tur îi face pe austriecii de la LASK Linz ușor favoriți pentru calificarea în optimile de finală ale Europa Conference League. Cu toate acestea, FCSB are capacitatea de a reveni și de a obține un rezultat pozitiv în meciul retur, programat pe 23 februarie, pe Arena Națională din București. FCSB are nevoie de o victorie cu cel puțin 2-0 pentru a se califica, sau cu 3-1 dacă va înscrie și în deplasare.

Meciul retur dintre FCSB și LASK Linz se anunță a fi unul extrem de interesant și echilibrat. Ambele echipe au șanse egale de a se califica în faza următoare, iar câștigătoarea va fi cea care va reuși să gestioneze mai bine presiunea și să profite de ocaziile create.

Concluzii

LASK Linz a obținut o victorie importantă în meciul tur cu FCSB, dar calificarea în optimile de finală ale Europa Conference League este încă deschisă. FCSB are capacitatea de a reveni și de a obține un rezultat pozitiv în meciul retur, iar fanii români speră ca echipa lor să reușească un nou miracol european.