Libeňský most




Železný obr nad Vltavou aneb "Vítkovská lávka" patří k nejkrásnějším pražským mostům. Ale nejen to! Dopravní tepna spojující městské čtvrti Karlín a Holešovice je také neobyčejným svědkem historie.

Stavba, která vydržela staletí

Píše se rok 1928 a Praha se rozhodla podlehnout tehdejší módě a nahradit dva starší dřevěné mosty novou konstrukcí. A tak se podle návrhu architekta Pavla Janáka a inženýra Františka Mencla zrodil Libeňský most. Ten je od té doby nejenom oblíbenou trasou pro pěší a cyklisty, ale také hrdým držitelem titulu technické památky.

Pojďme se projít

Most měří úctyhodných 331 metrů a pyšní se 9 oblouky, které ho rozpínají nad řekou Vltavou. Když po něm půjdete, všimněte si jeho bohaté výzdoby. Ať už jsou to art deco lucerny, nebo skulptury, které představují různá řemesla a průmyslová odvětví. Každý detail na Libeňském mostě svědčí o jeho jedinečné kráse a řemeslné zručnosti.

Most, který toho zažil hodně

Během své existence byl Libeňský most němým svědkem mnoha důležitých událostí. Zažil bombardování Prahy za druhé světové války, okupace i sametovou revoluci. Ačkoli ho čas od času poškodily povodně, vždy dokázal opravit a stát se opět chloubou města.

Známý "neznámý" most

Přestože patří k nejkrásnějším pražským mostům, Libeňský most si dosud zachovává jistou anonymitu. Není tak známý jako třeba Karlův nebo Palackého most, ale o nic méně si zaslouží naši pozornost. A tak až půjdete příště přes Vltavu, nezapomeňte se zastavit a obdivovat jeho majestátnost.

Tipy pro návštěvníky

  • Pro nejlepší výhled se vydejte na most brzy ráno nebo při západu slunce.
  • Pokud máte rádi fotografování, Libeňský most nabízí nespočet skvělých záběrů.
  • Přestože je most bezbariérový, pro osoby se sníženou pohyblivostí může být cesta přes něj náročnější kvůli jeho délce.

Tak na co ještě čekáte? Vydejte se zažít krásu Libeňského mostu na vlastní kůži! A určitě nám dejte vědět, co na něj říkáte.