Liverpool - Bologna

Liverpool a învins Bologna cu 2-0 în Liga Campionilor, menținându-și parcursul perfect în acest sezon al competiției.

Mohamed Salah a fost eroul serii, marcând un gol superb în prima repriză și oferind o pasă decisivă pentru Darwin Núñez în cea de-a doua.

Victoria consolidează poziția lui Liverpool în fruntea Grupei F, cu șase puncte din două meciuri. Bologna rămâne pe locul patru, cu un singur punct.

Povestea meciului

Liverpool a început puternic și a trecut în avantaj în minutul 26, când Salah a controlat o pasă longă de la Trent Alexander-Arnold și a șutat în poartă dintr-un unghi dificil.

Egiptul nu s-a oprit aici și a dublat avantajul lui Liverpool în minutul 55, când a primit o pasă în careu și a trecut pe lângă portarul Bologna, Lukasz Skorupski, înainte de a marca cu o lovitură joasă.

Bologna a avut câteva șanse de a reveni în meci, dar nu a reușit să-l învingă pe portarul lui Liverpool, Alisson.

Victoria este o veste bună pentru Liverpool, care a avut nevoie de o victorie după înfrângerea din weekend, 2-0, în fața lui Napoli în Serie A.

Și este o lovitură pentru Bologna, care nu a câștigat încă în acest sezon de Serie A.

Ce urmează?

Liverpool va juca următorul meci din Liga Campionilor pe 25 octombrie, când va primi vizita lui Real Madrid.

Bologna va juca următorul meci din Serie A pe 16 octombrie, când va primi vizita lui Napoli.