Maciej Wąsik




Maciej Wąsik, były komendant stołecznej policji, a później wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, który latem 2021 r. został powołany na stanowisko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w ostatnim czasie stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej polityce. Jego działania na stanowisku, w szczególności w sprawie tzw. afery hejterskiej, wzbudziły wiele kontrowersji.

Początki kariery

Maciej Wąsik urodził się w 1975 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w policji. Szybko awansował, obejmując stanowiska kierownicze w różnych jednostkach, m.in. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendzie Głównej Policji. W 2016 r. został powołany na stanowisko komendanta stołecznej policji.

Na czele stołecznej policji

Jako komendant stołecznej policji Wąsik zasłynął kontrowersyjnymi decyzjami, takimi jak wprowadzenie zakazu zgromadzeń w pobliżu Sejmu i Senatu oraz użycie armatek wodnych do rozpędzenia protestów przeciwko ustawie antyaborcyjnej. Jego działania spotkały się z krytyką ze strony opozycji i organizacji praw człowieka.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

W 2019 r. Wąsik został powołany na stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, gdzie odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny. W tym czasie kontynuował swoją politykę ograniczania wolności zgromadzeń, wprowadzając m.in. zakaz organizacji manifestacji w pobliżu siedzib partii politycznych.

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego

W 2021 r. Wąsik objął stanowisko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jego działania na tym stanowisku były przedmiotem wielu kontrowersji, w szczególności w sprawie tzw. afery hejterskiej. CBA prowadziło śledztwo w sprawie hejtu w internecie, w którym miały być zamieszane osoby powiązane z opozycją. Wąsik został oskarżony o wykorzystanie CBA do walki politycznej i prześladowania przeciwników politycznych.

Kontrowersyjne działania

Działania Macieja Wąsika na stanowiskach w policji i CBA wzbudziły wiele kontrowersji. Zarzuca mu się ograniczanie wolności zgromadzeń, wykorzystywanie siły wobec protestujących i prześladowanie przeciwników politycznych. Jego przeciwnicy uważają, że jest on nieodpowiedzialnym i niekompetentnym politykiem, który swoją pozycję wykorzystuje do realizacji własnych celów politycznych.

Przyszłość

Przyszłość Macieja Wąsika jest niepewna. Jego działania na stanowisku szefa CBA były przedmiotem wielu zarzutów, a opozycja domaga się jego dymisji. Nie wiadomo, czy Wąsik utrzyma swoje stanowisko, czy też zostanie zdymisjonowany lub przeniesiony na inne stanowisko.