Mainz – Borussia

Gdy przenosimy się do 2015 roku, Mainz i Borussia Monchengladbach pod wodzą Andre Schuberta zajmowały odpowiednio 11. i 14. miejsce w Bundeslidze. Mainz, prowadzony przez Martina Schmidta, był uważany za stabilny zespół środka tabeli, którego największym osiągnięciem było zajęcie 5. miejsca w 2011 roku. Borussia pod wodzą Schuberta, która właśnie awansowała z drugiej ligi, starała się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W meczu pomiędzy tymi dwoma zespołami, który odbył się 16 grudnia 2015 roku na Stadionie Borussii Park, stawką było znacznie więcej niż tylko trzy punkty. Dla Borussii było to spotkanie, w którym mogli zwiększyć przewagę nad strefą spadkową, a dla Mainz była to okazja do wskoczenia do pierwszej dziesiątki tabeli.

Mecz okazał się być zaciętą walką, a obie strony miały swoje szanse na zwycięstwo. Mainz objął prowadzenie w 16. minucie dzięki trafieniu Holenderskiego napastnika, Jonajo Kennyego, ale Borussia szybko wyrównała dzięki bramce szwajcarskiego obrońcy, Nico Elvediego, w 25. minucie.

W drugiej połowie Mainz ponownie wyszedł na prowadzenie, tym razem za sprawą niemieckiego pomocnika, Daniela Brosinskiego, w 55. minucie. Borussia nie zamierzała się jednak poddawać i zaledwie trzy minuty później wyrównała za pośrednictwem Austriackiego pomocnika, Alaina Traore. Mecz ostatecznie zakończył się remisem 2:2, co oznaczało, że obie drużyny musiały zadowolić się podziałem punktów.

Pomimo remisu, był to mecz, który mógł mieć duży wpływ na przyszłość obu klubów. Dla Mainz był to punkt wyjścia do walki o coś więcej niż tylko utrzymanie w lidze, a dla Borussii był to znak, że mogą konkurować z najlepszymi w Bundeslidze.

W kolejnych sezonach Mainz i Borussia Monchengladbach stały się uznanymi zespołami Bundesligi. Mainz regularnie zajmował miejsca w pierwszej połowie tabeli, a Borussia stała się regularnym uczestnikiem rozgrywek europejskich. Remis 2:2 w grudniu 2015 roku był katalizatorem ich wzrostu i możemy się spodziewać, że w nadchodzących latach te dwa kluby będą nadal rywalizować na najwyższym poziomie.