Man City şi Watford: un meci de fotbal cu multe faţete.

O privire de ansamblu asupra meciului

Marţi seara, pe Etihad Stadium, Manchester City a învins Watford cu 2-1 în Cupa EFL. Golurile lui Jérémy Doku şi Matheus Nunes au fost suficiente pentru ca echipa lui Pep Guardiola să obţină victoria, în timp ce golul lui Tom Cleverley în minutul 83 a oferit speranţă echipei adverse.

Momente cheie

Manchester City a început meciul mai bine şi a deschis scorul în minutul 20. Doku a interceptat o pasă slabă a lui Christian Kabasele şi a plasat mingea în colţul porţii. Watford a egalat în minutul 45+1, când Cleverley a profitat de o greşeală a lui Claudio Bravo şi a trimis mingea în plasă.
City a restabilit avantajul în minutul 48. Nunes a primit o pasă excelentă de la Foden şi a tras un şut puternic de la marginea careului de 16 metri. Watford a fost aproape de a egala din nou în a doua repriză, dar şutul lui Joao Pedro a lovit bara transversală.

Concluzie

Victoria lui Manchester City a fost meritată, dar Watford a arătat o luptă bună şi ar fi putut obţine mai mult din meci. City va trece acum în turul următor al Cupei EFL, în timp ce Watford va fi dezamăgit că a părăsit competiţia atât de devreme.

Implicaţii mai largi

Victoria lui City extinde seria lor de invincibilitate în toate competiţiile la şapte meciuri. De asemenea, i-a oferit lui Guardiola prima sa victorie în Cupa EFL de la venirea sa la club în 2016.
Înfrângerea lui Watford a fost a treia lor în acest sezon, după cele suferite în faţa lui Brighton şi Hove Albion şi Tottenham Hotspur. Echipa lui Slaven Bilici va spera să revină în formă bună weekendul viitor, când va primi vizita lui Everton pe Vicarage Road.