Man City vs Southampton: Manchester United, 1-0, Premier League, 2024-2025

Man City a învins Southampton cu 1-0, sâmbătă, pe Etihad Stadium, într-un meci din etapa a 13-a a Premier League. Singurul gol al partidei a fost marcat de Erling Haaland, în minutul 45+1.
Manchester City a început meciul în forță și a avut câteva ocazii bune de a deschide scorul, dar Southampton a rezistat bine. În minutul 45+1, Haaland a reușit să spargă gheața, profitând de o greșeală a apărării oaspeților.
În repriza a doua, Southampton a încercat să egaleze, dar nu a reușit să pună probleme serioase porții lui Manchester City. Echipa lui Pep Guardiola a controlat jocul și a reușit să își mențină avantajul până la final.
Victoria este importantă pentru Manchester City, care își consolidează poziția de lider în Premier League. Southampton, pe de altă parte, rămâne pe locul 20, cu doar 8 puncte acumulate în 13 meciuri.
Pep Guardiola: "Sunt foarte mulțumit de victorie. A fost un meci dificil, dar am reușit să controlăm jocul și să marcăm golul decisiv. Sunt mândru de jucătorii mei."
Nathan Jones: "Sunt dezamăgit de rezultat, dar nu de prestația echipei mele. Am jucat bine, dar nu am reușit să marcăm gol. Trebuie să continuăm să muncim și sperăm că vom avea mai mult noroc în meciurile următoare."
Echipele de start:
Manchester City: Ederson; Walker, Akanji, Laporte, Cancelo; Rodri, De Bruyne, Gündoğan; Mahrez, Haaland, Foden
Southampton: Bazunu; Walker-Peters, Salisu, Bednarek, Perraud; Lavia, Ward-Prowse, Diallo; Armstrong, Adams, Aribo