Michał Czernecki wprost z Kosmosu




Polski fizyk atmosfery, doktor habilitowany, profesor uczelni w Centrum Badań Kosmicznych PAN, pracownik naukowy NASA.
Tak wygląda mój profil zawodowy. Ale czy chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej?
Nabierzcie głęboki wdech, bo zabiorę was do Kosmosu. Ale najpierw musimy zbadać naszą ziemską atmosferę. Bo jak mówił Arystoteles, "Ziemia jest jednym z ciał niebieskich".

Atmosfera - tarcza ochronna naszej planety

Atmosfera jest jak niewidzialna skorupa otaczająca Ziemię. I choć jej nie widzimy, jest niezbędna do życia. Dlaczego? Bo chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i błędami z Kosmosu. Reguluje też temperaturę na naszej planecie. I nie zapominajmy o jej roli w wymianie gazowej - to dzięki niej możemy oddychać.

Droga do gwiazd

Już od najmłodszych lat byłem zafascynowany Kosmosem. Pamiętam, jak jako dziecko godzinami patrzyłem w niebo, marząc, że kiedyś tam polecę.
I tak się stało. W 2017 roku zostałem pierwszym Polakiem, który odbył szkolenie w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. Jurija Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku. To było spełnienie moich marzeń.


Kosmos z bliska

Wizyta w Kosmosie była czymś niesamowitym. Mogłem zobaczyć Ziemię z zupełnie innej perspektywy. To planeta o niesamowitej różnorodności, ale jednocześnie tak krucha. Spojrzenie z Kosmosu uświadomiło mi, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Kosmos jest pełen tajemnic, które wciąż czekają na odkrycie. I ja chcę je odkryć. Dlatego kontynuuję moją pracę naukową, badając m.in. wpływ burz geomagnetycznych na ziemską atmosferę.

Kosmos na wyciągnięcie ręki

Dzielenie się swoją wiedzą i pasją z innymi jest dla mnie bardzo ważne. Dlatego prowadzę wykłady, piszę książki i artykuły popularnonaukowe. Chcę pokazać ludziom, że Kosmos jest bliżej nas, niż się wydaje.
Jeśli macie marzenia związane z Kosmosem, to nie wahajcie się ich spełniać. Wszystko jest możliwe, jeśli tylko tego chcecie. Głowa do gwiazd!