,,Mladá Boleslav – P



,,Mladá Boleslav – Paks,,


Még mielőtt kezdünk, gyorsan tisztázzunk valamit: ez nem egy focimeccs eredménye. Hanem két város neve. Az egyik Csehországban, a másik Magyarországon található. Hogy jönnek ők most egymás mellé? Mindjárt mesélek!
A sztori a 60-as években kezdődik, amikor még Csehszlovákia létezett. Abban az időben a szocialista országok igyekeztek egymást segíteni, közös projekteken dolgozni. Ilyen volt például az úgynevezett KGST (Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa), ami a szovjet blokk országait tömörítette. Ennek a tanácsnak volt egy nagy álma: hogy minden országnak legyen saját autógyára.
Nos, Magyarországon ezzel nem volt gond, hiszen nálunk már akkor is volt autóipar. De Csehszlovákiának nem volt, úgyhogy segítséget kértek a KGST-től. A tanács pedig úgy döntött, hogy a csehországi Mladá Boleslav városában építenek egy új autógyárat.
És most jön a vicces rész! A gyárnak még nevet is kellett adni, és mivel az egész egy szovjet-keleti együttműködés volt, ezért úgy döntöttek, hogy egy szovjet márkával, a Moszkvics-cal szeretikne összehozni. Így született meg a Skoda Moszkvics.
Az első autók 1973-ban gördültek le a gyártósorról, és nagy siker voltak. Olcsók, megbízhatóak és igénytelenek voltak, pont, amire akkoriban szükség volt. De volt egy kis bökkenő: az autóknak nem volt motorjuk!
Itt jön a képbe Paks. A paksi atomerőmű építéséhez ugyanis sok-sok teherautóra volt szükség, amiket ugye meg is kellett hajtani valamivel. És mivel akkoriban a teherautókba általában Rába motorokat szereltek, így a Skoda Moszkvicsokba is ezek kerültek.
Így lett a Skoda Moszkvics egy csehszlovák autó magyar motorral. És ez a magyar-cseh együttműködés még évtizedekig tartott, egészen addig, amíg a Skoda át nem került a Volkswagen-csoporthoz.
Na, mit szóltok hozzá? Nem is olyan rossz történet, ugye? És most ne feledjétek, legközelebb, amikor valaki arról beszél, hogy magyarok és csehek, vagy keletiek és nyugatiak nem dolgozhatnak együtt, akkor meséljétek el neki a Skoda Moszkvics történetét!