Muslimové v Rusku: odkaz historie a výzvy současnosti
Pokud se jako bohabojný muslim na území Ruské federace budete chtít nadále modlit k Alláhovi, pak se připravte, protože vám to zde ne vždy půjde. Nedávno projednávaný případ zbavení muslima státního občanství za to, že se ve Švédsku zúčastnil modliteb, je jen jedním z příkladů nedodržování náboženské svobody v carské zemi.
Ruská federace je domovem asi 25 milionů muslimů ― zhruba 14 % ruského obyvatelstva. Většina muslimů v Rusku (až 80 %) jsou sunnité, s menšími menšinami šíitů, ismailitů a dalších odvětví islámu. Přestože je Rusko sekulární stát a jeho ústava zaručuje svobodu náboženství, muslimové čelí v Rusku řadě výzev, včetně diskriminace, stíhání a občasného násilí.
Dlouhý a složitý vztah mezi Ruskem a islámem se datuje do 10. století, kdy se islám začal šířit v oblasti Volhy. V 13. století dobyli Mongolsko většinu Ruska a obrátili mnoho místních obyvatel na islám. V 16. století se Ruské carství rozšířilo na východ a zahrnulo mnoho muslimských oblastí, včetně Kazaňského chanátu a Astrachaňského chanátu.
V 18. a 19. století provedli ruští carové politiku násilné rusifikace a christianizace muslimů. Tato politika zahrnovala zničení mešit, konverzi muslimů na pravoslaví a zákaz islámského vzdělávání. V důsledku těchto politik mnoho muslimů v Rusku ztratilo svou víru a kulturu.
Po pádu Sovětského svazu v roce 1991 zažil islám v Rusku oživení. Byly postaveny nové mešity, otevřeny islámské školy a zvýšil se počet muslimů. Toto oživení však provázela také zvýšená islamofobie a diskriminace.
V posledních letech přijala ruská vláda řadu zákonů, které omezují náboženskou svobodu. Tyto zákony zahrnují zákaz nošení hidžábu ve veřejných budovách, zákaz šíření „extremistické“ náboženské literatury a zákaz financování zahraničních náboženských skupin.
Tyto zákony byly kritizovány muslimskými vůdci a lidskoprávními organizacemi jako diskriminační a porušující ruskou ústavu. Vláda tvrdí, že tyto zákony jsou nezbytné k ochraně národní bezpečnosti a k prevenci extremismu.
Výzvy, kterým muslimové v Rusku čelí, jsou komplexní a různorodé. Jsou to důsledkem historické nedůvěry a předsudků, stejně jako současných politických obav. Pokud se Rusko chce stát opravdu demokratickou a tolerantní zemí, musí se zavázat k ochraně náboženské svobody všech svých občanů, včetně muslimů.
Doufám, že se vám tento článek líbil. Pokud chcete získat více informací o výzvách, kterým muslimové v Rusku čelí, doporučuji vám si přečíst následující odkazy:
* [Odkaz 1]
* [Odkaz 2]
* [Odkaz 3]
Děkuji vám za přečtení.