Najniższa krajowa 2025: Ile wyniesie?




Wszyscy czekamy na nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. Stawka płacy minimalnej ma być naliczana od 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, co oznacza, że na razie są to tylko spekulacje.

Jednak już teraz można snuć przypuszczenia na podstawie aktualnych doniesień i prognoz. Według niektórych szacunków, najniższa krajowa w 2025 roku może wzrosnąć o kilkaset złotych.

Warto zaznaczyć, że wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana przez Radę Ministrów na wniosek ministra pracy i polityki społecznej. Wniosek ten musi być uzgodniony ze związkami zawodowymi i pracodawcami.

  • Według danych GUS, średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w maju 2022 r. wyniosło 6576,31 zł. Oznacza to wzrost o 13,1% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Jeżeli średnie wynagrodzenie w 2025 roku wzrośnie o podobny procent, to można się spodziewać, że najniższa krajowa również zostanie zwiększona o około 13%. W takim przypadku stawka minimalna mogłaby wynieść około 3300 zł brutto.

Warto jednak podkreślić, że są to tylko szacunki. Ostateczna wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2025 roku będzie znana dopiero po ogłoszeniu rozporządzenia przez Radę Ministrów.

Niezależnie od tego, o ile wzrośnie najniższa krajowa, warto pamiętać, że jest to tylko minimalna stawka, którą pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi. W wielu przypadkach pracownicy mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie, w zależności od np. ich doświadczenia, kwalifikacji czy sektora, w którym pracują.

Istota podniesienia płacy minimalnej jest kwestią wielowymiarową. Z jednej strony, wyższa płaca minimalna oznacza większe dochody dla pracowników, co może przyczynić się do poprawy ich poziomu życia. Z drugiej strony, wzrost kosztów pracy może wpłynąć negatywnie na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.

Dlatego też decyzja o podniesieniu płacy minimalnej musi być dobrze przemyślana i oparta na rzetelnych danych i analizach.