Egy náthás, köhögős napon, amikor minden gondolatom a torkomban égett, és az orromból folyt ki, egy gondolat motoszkált a fejemben: miért is hívják a náthát "nak"-nak?
A kérdés régóta nyugtalanított, de sosem jutottam el odáig, hogy utánajárjak. Aztán egy este, miközben a párásítóról felszálló gőzben fulladoztam, hirtelen megvilágosodtam: most van itt az ideje.
Felkaptam a telefonomat, és gyorsan beírtam a Google keresőjébe: "Miért hívják a náthát "nak"-nak?". Néhány másodperc múlva megjelentek az eredmények, és elképedtem, amit láttam.
Kiderült, hogy a "nak" szó a szláv "nak" szóból származik, ami "betegséget" jelent. Az oroszban például "nakhodit" a nátha, a bolgárban pedig "nakhz" a betegség.
De miért pont a "nak"-ot választották a náthára? Nos, erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz. Egyesek szerint azért, mert a nátha legtöbbször az orron keresztül támad. Mások úgy vélik, hogy a "nak" hang hasonlít a nátha jellegzetes orrhangú beszédéhez.
Akárhogy is, a "nak" szó az évszázadok során a nátha szinonimájává vált. Egy olyan szó, amelyet mindenki ismer és használ, fiatalok és idősek, egészségesek és betegek egyaránt.
Szóval legközelebb, amikor náthás vagy, ne felejtsd el, hogy a "nak" szó egy ősi szláv szó, amely egyszerűen csak azt jelenti, hogy "beteg". És bár a nátha kellemetlen lehet, legalább most már tudod, hogy honnan ered a neve.
Szóval legközelebb, amikor valaki azt mondja, hogy "nak"-os, ne ess pánikba. Csak annyit jelent, hogy egy kis betegség gyötri.