Niemcy i Węgry: Dwie twarze Europy




W dzisiejszych czasach Europa jest podzielona bardziej niż kiedykolwiek. Na wschodzie Węgry pod rządami premiera Viktora Orbána stały się symbolem antyunijnego i antyimigracyjnego nacjonalizmu, podczas gdy Niemcy pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel pozostają bastionem liberalizmu i integracji.
Te dwa kraje są jak Yin i Yang Europy. Niemcy są lokomotywą gospodarczą Unii, powojennym cudem gospodarczym i krajem dumnym ze swojej otwartości i tolerancji. Węgry z kolei były jednym z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych krajów Europy, dopóki Orbán nie doszedł do władzy w 2010 roku. Od tego czasu Orbán przekształcił Węgry w kraj o silnej gospodarce i konserwatywnym nastawieniu, który coraz bardziej sprzeciwia się Brukseli.
Napięcia między Niemcami a Węgrami nasiliły się w ostatnich latach z powodu kryzysu migracyjnego. Niemcy, jako największy cel migracji w Europie, przyjęły w 2015 roku ponad milion uchodźców. Węgry natomiast zbudowały mur graniczny, aby trzymać migrantów z dala od swoich granic.
Różnice między Niemcami a Węgrami nie ograniczają się tylko do kwestii migracji. Niemcy są również krajem o silnej tradycji demokracji i praw człowieka, podczas gdy Węgry pod rządami Orbána coraz bardziej zmierzają w stronę autorytaryzmu. W 2018 roku Unia Europejska wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia praworządności na Węgrzech.
Niemcy i Węgry są dwoma krajami o bardzo różnych perspektywach na Europę. Niemcy są zaangażowani w silną i zjednoczoną Europę, podczas gdy Węgry są sceptyczne wobec UE i chcą, aby była ona bardziej elastyczna.
Te różnice między Niemcami a Węgrami prawdopodobnie będą się utrzymywać w ciągu najbliższych lat. Będą one miały również istotny wpływ na przyszłość Europy. Jeśli Niemcy będą w stanie utrzymać swoją pozycję jako europejskiej potęgi gospodarczej i politycznej, UE będzie prawdopodobnie nadal silna i zjednoczona. Jeśli jednak Węgry i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą nadal się oddalać od UE, może to doprowadzić do rozpadu Unii.
W końcu Niemcy i Węgry są tylko dwoma z 27 krajów członkowskich UE. Przyszłość Europy zależy od tego, jak będą one współpracować i rozwiązywać swoje różnice.