Oțelul - Unirea Slobozia: Un spectacol de neuitat

Într-o zi friguroasă, cu tribunele pline până la refuz, stadionul "Dumitru Dobrescu" din Galați a găzduit o partidă care avea să-și scrie numele în istoria fotbalului românesc. Echipele Oțelul Galați și Unirea Slobozia, două nume sonore ale Ligii 1, se înfruntau într-un meci care promitea să fie spectaculos.
Spectatorii au fost răsfățați încă de la primul fluier. Chiar în minutul 5, Oțelul a deschis scorul printr-un gol superb înscris de mijlocașul croat Ante Roguljic. Tribunele au explodat, iar freamătul entuziasmului s-a simțit în tot orașul.
Unirea Slobozia nu a renunțat însă, iar atacantul experimentat Ionuț Cătălin a restabilit egalitatea în minutul 12. Meciul a continuat într-un ritm susținut, cu ocazii de gol la ambele porți.
În repriza a doua, Oțelul a avut inițiativa, dar apărarea Sloboziei a rezistat cu stoicism. Pe când meciul se apropia de final, a venit momentul de strălucire pentru căpitanul Oțelului, Alexandru Băluță. Într-un moment de geniu, a șutat puternic de la distanță, iar mingea a zburat ca o săgeată spre poarta Sloboziei. Portarul advers a atins-o cu vârful degetelor, dar nu a putut împiedica-o să intre în plasă.
Golul lui Băluță a electrizat publicul, iar Oțelul a continuat să domine partida. În minutele de prelungiri, un al doilea gol al lui Roguljic a pus punctul pe i, oferind echipei gălățene o victorie cu 3-1.
Stadionul a răsunat de cântece și urale, iar jucătorii Oțelului au fost sărbătoriți ca niște eroi. A fost un meci de neuitat, unul care va rămâne în memoria fanilor ambelor echipe multă vreme de acum încolo.