Od ucha do ucha, czyli jak słuchamy




Tak często ich używamy, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak działają uszy? Te niezwykłe narządy umożliwiają nam odbieranie dźwięków, które są przekształcane w sygnały elektryczne i przesyłane do mózgu. To właśnie dzięki nim możemy cieszyć się rozmowami, muzyką czy odgłosami przyrody.
Budowa ucha
Ucho dzieli się na trzy części: zewnętrzną, środkową i wewnętrzną. Część zewnętrzna składa się z małżowiny usznej, która zbiera fale dźwiękowe i kieruje je do przewodu słuchowego zewnętrznego. Przewód ten kończy się błoną bębenkową, która drga pod wpływem fal dźwiękowych. Drgania błony bębenkowej są następnie przenoszone do ucha środkowego.
Ucho środkowe składa się z trzech kosteczek słuchowych: młoteczka, kowadełka i strzemiączka. Kosteczki te wzmacniają drgania błony bębenkowej i przekazują je do ucha wewnętrznego.
Ucho wewnętrzne to najbardziej złożona część ucha. Znajduje się w nim ślimak, który przypomina muszlę ślimaka. Wewnątrz ślimaka znajduje się płyn, w którym znajdują się komórki włoskowate. Gdy fale dźwiękowe docierają do ucha wewnętrznego, wprawiają w drgania płyn, który z kolei porusza komórki włoskowate. Komórki włoskowate przetwarzają te drgania na sygnały elektryczne, które są następnie przesyłane do mózgu.
Jak słyszymy?
Gdy fale dźwiękowe docierają do ucha, wprawiają w drgania małżowinę uszną, która kieruje je do przewodu słuchowego zewnętrznego. Przewód ten kończy się błoną bębenkową, która drga pod wpływem fal dźwiękowych. Drgania błony bębenkowej są następnie przenoszone do ucha środkowego, gdzie trzy kosteczki słuchowe wzmacniają drgania i przekazują je do ucha wewnętrznego.
W uchu wewnętrznym fale dźwiękowe wprawiają w drgania płyn w ślimaku, który z kolei porusza komórki włoskowate. Komórki włoskowate przetwarzają te drgania na sygnały elektryczne, które są następnie przesyłane do mózgu. Mózg interpretuje te sygnały jako dźwięk.
Ciekawostki o uchu
* Każde ucho ma niepowtarzalny odcisk palca, podobnie jak każdy człowiek.
* Nasze uszy są w stanie wykrywać dźwięki o częstotliwości od 20 Hz do 20 000 Hz.
* Ucho wewnętrzne jest wypełnione płynem, który nazywa się endolimfą.
* Ślimak w uchu wewnętrznym ma około 3,5 cm długości.
* Nasze uszy są w stanie wykryć dźwięki, które są cichsze niż szept.
* Utrata słuchu jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie.