Orban, az européer haver
Sokáig nem értette a magyar, hogy miért tartják Orbán Viktort az Európai Unióban Európa-ellenes politikusnak. Ha egy-egy uniós fórumon nyilatkozik, mindig azt erősíti meg, hogy Magyarország elkötelezett az európai értékek mellett. Pártjának a neve is azt sugallja, hogy ez a Fidesz a demokraták nemzetközi szövetségének a magyarországi szervezete. Hogy valójában a Fidesz és Orbán Viktor milyen politikát képvisel, azt a magyaroknak be sem kell bizonyítani, hiszen azt nap mint nap tapasztalják.
Európa demokratikusan megválasztott képviselői azonban eddig sem a magyaroktól, hanem maguktól a maguk személyes tapasztalataiból értesültek a magyar valóságról. Orbánnak mindig sikerült olyan stílusban megnyilvánulnia, hogy arról azt lehetett feltételezni, hogy az csupán egyazon magyarországi politikai csoportosulás belső ügye. Ehhez képest Orbánnak és pártjának minden egyes gyakorlati lépése ellenkezik az európai normákkal. A nemzetközi sajtóban naponta jelennek meg olyan hírek, amelyek arról szólnak, hogy a magyar kormány megint valami újabb intézkedést hozott azért, hogy a hatalmát tovább tudja erősíteni, és hogy csökkentse annak az esélyét, hogy egyszer a kormánypártok elveszítsék a választást.
Az elmúlt hetekben azonban Orbán megszólalásai is egyre jobban távolodtak a szokásos európai retorikától. Talán már arról van szó, hogy a magyar kormányfő rájött, hogy az eddig alkalmazott módszer nem lesz képes megakadályozni azt, hogy az Unió büntetőintézkedéseket vezessen be Magyarországgal szemben.
Orbán mostanában egyre szabadabban nyilatkozik, a magyar választóknak most már őszintébben megmondja, hogy milyen jövőt is képzel el Magyarországnak. Ennek a képnek az egyik lényeges eleme, hogy Magyarország az Európai Unió tagja marad, azonban az európai demokráciának nem feltétlenül akar megfelelni.
Orbán a legutóbbi, Románia elleni beszédében is elmondta, hogy az Európai Unió egy olyan birodalom, amelynek keretében a nagyobb népek elnyomják a kisebbeket. Szerinte az európai demokrácia lényege az, hogy az egyes államok maguk dönthessenek saját maguk sorsáról. Orbán szerint az Európai Unió túlszabályzott, ezért le kellene bontani ezt a szervezetet, és helyette a nemzetállamok közötti együttműködés nemzetközi rendszerét kell kiépíteni.
Az Európai Unió képviselői szerint Orbán arra játszik, hogy az egyes nemzetállamok lazítsanak a jogállamiság alapelvein. Orbán Európa-ellenessége abban is megnyilvánul, hogy úgy állítja be az Európai Uniót, mint olyan szervezetet, amely nem képes megvédeni a keresztény Európát a bevándorlóktól. A magyar kormányfő Brüsszelbe érkezése után azonban mindig azt hangsúlyozza, hogy Magyarország elkötelezett az európai értékek mellett. Az Európai Unió képviselői azonban már azt is nehezen viselik el, hogy Orbán eleve Budapestre sem mindig jön el konzultálni az uniós javaslatokról.
Az elmúlt napokban Szijjártó Péter külügyminiszter szintén számos nyilatkozatot tett, amelyekben azt fejtegette, hogy az Európai Uniónak Magyarországgal is tárgyalnia kell, és nem szabad megvárnia, amíg Orbán kormánya kilakoltatja az európai unióból a magyarságot. Szijjártó szerint, ha az Európai Unió nem hajlandó tárgyalásokat folytatni Magyarországgal, akkor az uniós tagállamoknak teljesen szakítaniuk kell a brüsszeli szervezettel.
Orbán célja azonban egyértelmű: a magyar népnek Orbán azt szeretné bemutatni, hogy Európa ellen küzd azért, hogy megvédje a magyar érdekeket. A magyar nemzet egységének megteremtéséhez kell neki az Európa-ellenes hangulat is. Az persze kérdéses, hogy Orbán mikor dönti el, hogy Magyarországnak tényleg ki kell lépnie az Európai Unióból. Amíg az Európai Unió akár csak egyetlen forintot is ad Magyarországnak, addig Orbán maradni fog benne.