Paczul, wolno kapie dżdżyście... - pisał Bolesław Prus w znanej wszystkim nam "Lalce". Z tego lapidarnego stwierdzenia wnioskować możemy, że paczul to substancja, która kapie i to stosunkowo wolno. Jest też czymś powszechnie znanym, co wynika z użycia czasownika "spadać", który sugeruje, że każdy może mieć z nim do czynienia. Owszem, paczul jest znany i występuje w wielu miejscach, ale z tym kapaniu to chyba przesada.
Paczul, pachul, paczul na stoliczku,
Paczul w buteleczce, na spodeczku...
Tak śpiewała Irena Santor, zaczerpnąwszy inspiracji z wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Słowa te sugerują, że paczul jest czymś bardzo cennym, co przechowywane jest w specjalnych naczyniach, bezpiecznych przed zniszczeniem. Faktycznie, paczul jest cenny, ale nie ze względu na swoją wartość materialną, lecz walory smakowe i zapachowe.
Paczul to nalewka sporządzana na bazie miodu pitnego z dodatkiem przypraw korzennych. Historia miodu pitnego w Polsce liczy sobie wiele wieków. Wspominał o nim Gall Anonim, w kronikach odnotowywano jego spożywanie przy różnych okazjach, a nawet Stanisław August Poniatowski miał go podawać na swoim dworze.
Miody pitne dzielimy na dwa rodzaje: półtoraki i trójniaki. Półtorak to miód rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1, zaś trójniak to miód rozcieńczony w proporcji 1:2. W przypadku paczulu używamy półtoraków. Jakie przyprawy dodajemy do miodu? Tutaj sprawa już nie jest tak oczywista. Każdy z producentów ma swoją własną, sprawdzoną recepturę, ale zazwyczaj są to:
Przepis na paczul:
Potrzebujesz:
Sposób przygotowania:
Do garnka wlej miód i przyprawy. Doprowadź do wrzenia i odstaw do ostygnięcia. Przecedź przez gęste sito i rozlej do butelek. Odstaw na minimum miesiąc w chłodne miejsce.
Paczul to napój rozgrzewający, który doskonale sprawdzi się podczas chłodnych wieczorów. Można go pić solo lub dodawać do herbaty czy kawy. Jest też świetnym dodatkiem do deserów.
Warto wiedzieć, że paczul to nie tylko smaczny napój, ale także leczniczy. Zawarte w nim przyprawy mają działanie rozgrzewające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Paczul stosowany jest w leczeniu przeziębienia, grypy, bólu gardła i kaszlu.
Paczul to polski napój, który cieszy się popularnością od wieków. Jest smaczny, leczniczy i łatwy do przygotowania. Jeśli jeszcze nie próbowałeś paczulu, koniecznie musisz to nadrobić!