Pani na Wilanowie



Maria Tyszkiewicz




Najbogatsza dama w Polsce przez większość swego życia pozostawała w cieniu męża, ministra skarbu Imperium Rosyjskiego. Po jego śmierci stała się jedną z najpopularniejszych kobiet w kraju. Z biegiem lat stała się ikoną stylu i symbolem patriotyzmu.

Maria z Potockich Tyszkiewiczowa (1838-1921) była córką marszałka województwa wołyńskiego. W wieku 21 lat wyszła za mąż za Konstantego Tyszkiewicza, syna ordynata na Birżach. Małżeństwo było szczęśliwe, choć w pierwszych latach nie zapowiadało się dobrze. Konstanty był znany z licznych romansów i bywalcem salonów. Maria, choć była piękną i inteligentną kobietą, początkowo nie przyciągała jego uwagi. Dopiero po kilku miesiącach małżeństwa Konstanty zauroczył się żoną.

W 1866 roku Konstanty objął stanowisko ministra skarbu Imperium Rosyjskiego. Rodzina przeniosła się do Petersburga, gdzie Maria stała się jedną z najbardziej znanych dam. Uchodziła za jedną z najbogatszych kobiet w Rosji, a jej bale i przyjęcia były legendarne. Maria była niezwykle szanowana i lubiana. Wykorzystywała swoje wpływy, aby pomagać Polakom mieszkającym w Cesarstwie Rosyjskim.

Po śmierci męża w 1892 roku Maria wróciła do Polski. Zamieszkała w pałacu w Wilanowie, który kupiła od rodziny Branickich. Wilanów stał się wkrótce jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Polsce. Maria gromadziła dzieła sztuki, organizowała koncerty i bale, a jej salon był miejscem spotkań inteligencji i arystokracji.

Maria Tyszkiewiczowa była niezwykle popularną postacią w Polsce. Była symbolem patriotyzmu i dobroczynności. Podczas I wojny światowej założyła szpitale dla żołnierzy i uchodźców. Po wojnie pomagała w odbudowie kraju.

Maria Tyszkiewiczowa zmarła w 1921 roku w Wilanowie. Została pochowana obok męża w kaplicy grobowej w kościele św. Jana Chrzciciela w Wilanowie. Do dziś jest jedną z najbardziej znanych i cenionych Polek.