Patria: Příběh o lásce, hrdinství a oběti




My jsme vlastence! Láska k vlasti je v naší krvi!"" Osobně nesnáším, když se u nás používají slova jako vlastenec a vlast. Nevím, jestli to je ten správný český překlad slova patriot. Protože já se necítím být patriotem v pravém slova smyslu. Vždyť já mám častokrát vztek a vzbouřím se proti své zemi! Ale lásku a úctu k ní mám, ano, to mám. A právě o tom je nový český film "Patria".
Režisérka Alice Nellis opět dokázala, že umí točit silné emotivní filmy. Příběh, který skutečně dojímá, zasáhne vás u srdce tak, že se stydíte za to, že pláčete. A přitom je v tom filmu více úsměvných než smutných scén. To je to zvláštní umění, umět zahrát něco tak silně, že i když víte, že je to jen film, nedokážete se přestat na to dívat.
Dvě sestry z bohaté rodiny - Hana a Milada Horákovy se zamilují do dvou mužů - Arnošta Kolmana a Rudolfa Margoliuse. Oba muži jsou vlastenci, kteří bojují proti nacistickému režimu. Hana se provdá za Arnošta, který je později Němci zatčen a Milada se provdá za Rudolfa, který je Žid. Během války Hana ukryvá ve svém bytě Židy a Milada pomáhá organizovat útěk Židů do zahraničí. Po válce jsou však oba muži popraveni za velezradu.

Miluji historické české filmy, které mi přibližují, jak to tenkrát bylo, co Češi cítili, jak přemýšleli, co prožívali. Možná proto mě tak fascinuje seriál "Případ pro exorcistu", který sleduje, jak se v lidských duších dokáže uhnízdit zlo. Zlo, které má sílu člověka ovládnout, tak, že pak sám neví, co dělá, co mluví. Zlo, které dokáže člověka nenávidět, tak, že je schopný zabíjet.

Z čeho pramení ta nenávist a zloba? Proč je člověk schopen zabíjet svého bližního? Která síla ho k tomu vede? A jak můžeme zabránit tomu, aby se to opakovalo?

Vždycky jsem si myslel, že to je nějaká zvláštní síla, která přichází zvenku, která vstupuje do těla a ovládá ho. Ale teď už si myslím, že to je něco, co je v nás od začátku. Že je to něco, co se může probudit, když jsou podmínky správné. Když je v nás dost strachu, dost nenávisti, dost zoufalství. A právě to se stalo za druhé světové války. Lidé byli tak zoufalí, že byli schopní zabíjet.

Na to v podstatě "Patria" upozorňuje - na sílu propagandisty, která ovládla mysl lidí tak, že byli schopni si někoho nesmyslně nenávidět a zabíjet. A tohle je film, který se vyplatí vidět, protože vám připomene, jak tenká může být hranice mezi dobrem a zlem. A že každý z nás je potenciálně schopný udělat něco hrozného.

Nakonec bych ještě chtěl dodat, že film je plný skvělých výkonů. Všichni herci hrají skvěle, ale musím vyzdvihnout výkon Elišky Křenkové v roli Hany. Její výkon je prostě úžasný. Je to výkon, který si zaslouží Oscara.

Takže pokud hledáte silný, emotivní film, který vám připomene, jak tenká může být hranice mezi dobrem a zlem, tak určitě zhlédněte "Patriu". Nebudete litovat.