Petrolul - Poli Iași, o nouă victorie a lupilor pe teren propriu

După victoria din etapa trecută, Petrolul Ploiești a reușit să obțină o nouă victorie pe teren propriu, de această dată în fața echipei Politehnica Iași, scor 3-1.

Gazdele au fost mult mai active în prima repriză și au reușit să deschidă scorul prin Gheorghe Grozav, în minutul 25. Iașenii au egalat în minutul 20, printr-un gol marcat de Mihai Bordeianu.

În partea a doua, Petrolul a dominat jocul și a mai marcat de două ori, prin Alexandru Tudorie, în minutul 53, și Mario Bratu, în minutul 88. Poli Iași a rămas în 10 oameni în minutul 38, după ce Florian Kamberi a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Cu această victorie, Petrolul Ploiești urcă pe locul 2 în clasamentul Ligii 1, cu 30 de puncte, în timp ce Politehnica Iași rămâne pe locul 9, cu 14 puncte.