Pi - tajemna i magiczna stała



Dzień Liczby Pi



W miłej atmosferze od wielu lat 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Jest to dziesiąty cyfra rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Pi to matematyczna stała, która jest stosunkiem długości okręgu do jego średnicy. Jest to liczba niewymierna, czyli nieskończona i nieokresowa.

Tajemnicza liczba

Liczba Pi jest otoczona aurą tajemnicy i magii. W starożytności uważano ją za liczbę świętą. Była używana w rytuałach i obrzędach. W średniowieczu uważano, że Pi jest liczbą idealną, która zawiera w sobie boską mądrość.

Zastosowania Liczby Pi

Liczba Pi ma szerokie zastosowanie w nauce i technice. Jest używana w matematyce, fizyce, astronomii i inżynierii. Na przykład, Pi jest używana do obliczania długości okręgu i pola koła. Jest również używana do obliczania objętości kuli i stożka.

Światowy Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi został ustanowiony w 1988 roku przez fizyka Larry'ego Shawa. Wybrał on 14 marca jako datę obchodów, ponieważ w zapisie amerykańskim jest to 3/14 (miesiąc/dzień).

Na całym świecie odbywają się liczne imprezy związane z Dniem Liczby Pi. Szkoły organizują konkursy na zapamiętanie największej liczby cyfr Pi. Odbywają się także maratony Pi, w których uczestnicy starają się wyrecytować jak najwięcej cyfr Pi z pamięci.

Ciekawostki o Liczbie Pi

* Liczba Pi była znana już w starożytnym Egipcie i Babilonie.
* Najwięcej cyfr Pi z pamięci wyrecytował Rajveer Meena z Indii, który zapamiętał 70 030 cyfr.
* Liczba Pi została wykorzystana do zaprojektowania Parthenonu w Atenach.
* Pi jest jedyną liczbą, która ma swoje własne święto.