Pintér Béla




Akiket érdekel a magyar színház világa, azoknak Pintér Bélát nem kell bemutatni. Az 1953-ban született rendező és író évtizedek óta meghatározó alakja a hazai színtérnek. Előadásai rendre teltházzal futnak, darabjait pedig szerte a világon játsszák.
Pintér Béla (balszélen) a Színművészeti Egyetemen (fotó: MTI)
A rendező munkásságára jellemző a sajátos, naturalista stílus, amelyben a hétköznapi életből vett történeteket mesél el. Darabjai tele vannak drámai feszültséggel, erőszakkal és szexualitással, de mindezeket a témákat olyan módon mutatja be, hogy azok hitelesek és elgondolkodtatóak legyenek.
Pintér Béla a Vígszínház, majd a Thália Színház igazgatójaként is dolgozott, jelenleg pedig a Pintér Béla és Társulata társulatot vezeti. 2008-ban Kossuth-díjat kapott, de számos más elismerésben is részesült.

Pintér Béla művei

Pintér Béla számos színdarabot és forgatókönyvet írt. Legismertebb darabjai közé tartozik a Parasztopera, az Anyám tyúkja, a Kórház és a Három nővér. Filmjei közül a Tesó, a Szabadság, szerelem és a Berlin Alexanderplatz voltak a legsikeresebbek.

Pintér Béla rendezési stílusa

Pintér Béla rendezési stílusa is egyedi és megismételhetetlen. Előadásai jellemzően hosszúak és lassú tempójúak, de a nézőt végig lekötik. A rendező nagy hangsúlyt fektet a színészi játékra, és szereti a szereplőket a határaikig feszíteni.
Pintér Béla előadásai nem mindenkinek valók. Aki realista, naturalista színházat kedvel, annak biztosan tetszeni fognak, aki azonban valamilyen könnyed szórakozásra vágyik, az inkább kerülje el őket.

Pintér Béla a társadalom tükre

Pintér Béla darabjai gyakran tükrözik a magyar társadalom problémáit. Előadásaiban szó esik a szegénységről, a kirekesztésről, az erőszakról és a szexuális kizsákmányolásról. A rendező nem fél szembesíteni a nézőket a valósággal, még akkor sem, ha az fájdalmas vagy kellemetlen.
Pintér Béla sokak szerint a magyar színház egyik legnagyobb rendezője. Darabjai mindig elgondolkodtatóak és elgondolkodtatóak, még akkor is, ha nem mindig értünk egyet velük. Akik igazán szeretnék megismerni a magyar társadalmat, azoknak mindenképpen ajánljuk, hogy látogassanak el egy Pintér Béla előadásra.

Személyes élmény

Én magam többször láttam Pintér Béla előadásokat, és mindig nagyon nagy hatással voltak rám. A darabjai nagyon erősek és drámaiak, de ugyanakkor nagyon hitelesek és elgondolkodtatóak. Pintér Béla nem fél szembesíteni a nézőket a valósággal, még akkor sem, ha az fájdalmas vagy kellemetlen.
Emlékszem, egyszer láttam a Kórház című darabját. A darab egy kórházban játszódik, és a szereplők különböző problémákkal küszködnek. A darab nagyon drámai volt, de ugyanakkor nagyon hiteles is. A színészek nagyon jól játszottak, és a rendezés is nagyon jó volt. A darab után még sokáig gondolkoztam a szereplők sorsán, és azon, hogy milyen problémákkal küzdenek.
Pintér Béla egy nagyon tehetséges rendező, és a darabjai mindig nagyon erősek és elgondolkodtatóak. Ha tehetitek, mindenképpen látogassatok el egy Pintér Béla előadásra. Nem fogjátok megbánni.