Jak napisać pracę licencjacką – przydatne wskazówki
Tworzenie jakiejkolwiek pracy dyplomowej rozpoczyna się od uczestnictwa w seminarium. To właśnie na tych zajęciach student ustala temat swojej przyszłej pracy, zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami badawczymi. W rzeczywistości jednak tylko niewielki odsetek studentów już na etapie seminarium wie, jaki zakres tematyczny będzie obejmowała jego przyszła praca.
Oto kilka praktycznych porad omawiających najistotniejsze elementy procesu konstruowania pracy dyplomowej, w tym przypadku licencjackiej.
Zainteresowania badawcze
Pierwszym etapem tworzenie swojej pracy licencjackiej jest określenie swoich zainteresowań badawczych. Dla niektórych studentów jest to proste, gdyż wiąże się bezpośrednio z ich naukowymi aspiracjami. Z kolei dla innych jest to kwestia dość problematyczna. Dlatego też, najpierw powinni oni odpowiedzieć sobie na klika podstawowych pytań:
-
Który z przedmiotów realizowanych w trakcie studiów uważają za najciekawszy?
-
Jaki problem naukowy najbardziej ich zaintrygował i zainteresował?
-
Wiedzę z jakiego zakresu tematycznego chcieliby pogłębiać?
Odpowiedź na powyższe pytania istotnie ułatwi znalezienie właściwego dla siebie tematu.
Wyszukanie literatury przedmiotu
Kolejnym koniecznym działaniem jest przegląd literatury przedmiotu, który pozwoli zweryfikować i sprecyzować zakres tematu. W przypadku lakonicznego omówienie wybranego zagadnienia w literaturze, niełatwo będzie zredagować teoretyczną cześć pracy. Dlatego też, na tym etapie konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z dostępnymi publikacjami.
Szczegółowe określenie tematu i tytułu
Jednym z najistotniejszych etapów pisania pracy jest precyzyjne określenie tematu i tytułu pracy. Temat pracy powinien być stosunkowo wąski, zgodny z zainteresowaniami naukowymi i możliwy do zrealizowania. Tytuł z kolei musi przyciągać uwagę i zachęcać do przeczytania całej pracy. Ponadto, ważne, aby był precyzyjny, stosunkowo krótki, zgodny z opisywaną problematyką, jednoznaczny i poprawny językowo.
Opracowanie struktury i planu pracy
Na etapie przygotowań należy także określić strukturę i plan pracy. Praca licencjacka powinna składać się ze strony tytułowej, spisu treści, wstępu, rozdziałów głównych i ich podrozdziałów, zakończenia, bibliografii, spisu tabel i wykresów oraz załączników. Przed przystąpieniem do jej pisania należy również przemyśleć i zaplanować, co znajdzie się w każdej z wymienionych części.
Pomoc w pisaniu pracy
Dla osób, które mają problem z wyborem tematu, literatury przedmiotu czy też określeniem tematu, tytułu czy też planu, został stworzony serwis
http://www.pisanie-prac.org.pl/. Jak podkreśla ekspert z serwisu: „Pisanie-Prac.org.pl to miejsce, gdzie każdy student może otrzymać pomoc specjalistów z różnych dziedzin nauki – od przedmiotów humanistycznych przez nauki ścisłe aż po kierunki techniczne. Dzięki ich wieloletniemu doświadczeniu, jakość świadczonych usług realizowana jest na najwyższym poziomie”. Po więcej informacji zapraszamy na
http://www.pisanie-prac.org.pl/k/oferta/prace-licencjackie/.