Poli Iași - Unirea Slobozia, un meci cu un deznodământ surprinzător

Sâmbătă, 22 februarie, pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iași, s-a disputat partida dintre Politehnica Iași și Unirea Slobozia, contând pentru etapa a 13-a din Superligă. Meciul, care a început cu o oră mai târziu decât era programat din cauza condițiilor meteo nefavorabile, a avut un deznodământ surprinzător.

Poli Iași, echipă aflată pe locul 12 în clasament, a dominat prima repriză, având mai multe ocazii de a înscrie. Cea mai mare șansă a avut-o Andrei Cristea, care a lovit transversala în minutul 15. Unirea Slobozia, ocupanta locului 16, a avut și ea o ocazie bună, prin Yasin Hamed, dar șutul acestuia a trecut puțin pe lângă poartă.

Repriza a doua a început cu un gol al lui Andrei Cristea, în minutul 47, după o pasă excelentă a lui Denis Brânzan. Poli Iași a controlat jocul și a avut câteva șanse de a-și dubla avantajul, dar atacanții săi au fost impreciși. Unirea Slobozia a încercat să revină în joc, dar nu a reușit să creeze ocazii periculoase.

În minutul 90+15, Unirea Slobozia a avut o lovitură de pedeapsă, dar Yasin Hamed a ratat execuția. Poli Iași a scăpat astfel cu o victorie la limită, 1-0, care o urcă pe locul 9 în clasament, cu 17 puncte. Unirea Slobozia rămâne pe ultimul loc, cu 12 puncte.

A fost un meci echilibrat, cu șanse de ambele părți, dar Poli Iași a fost mai eficientă în fața porții. Victoria este cu atât mai importantă pentru echipa din Iași cu cât vine după o serie de rezultate negative. Unirea Slobozia, pe de altă parte, a suferit a cincea înfrângere consecutivă și rămâne într-o situație dificilă în lupta pentru evitarea retrogradării.