Poli Iași - Universitatea Craiova

Meciul de fotbal dintre Poli Iași și Universitatea Craiova, din etapa a 9-a a Superligii României, a fost plin de surprize și emoții. Poli Iași, care nu câștigase niciun meci în acest sezon, a reușit să învingă Craiova cu 2-0, învingând-o pe fosta sa echipă de suflet, Emil Săndoi.
Meciul a început echilibrat, cu ambele echipe având ocazii de a marca. Craiova a avut o posesie mai mare a mingii, dar Poli Iași a fost mai periculoasă pe contraatac. În minutul 30, Poli Iași a deschis scorul prin Florian Kamberi, care a profitat de o eroare a apărării Craiovei.
În repriza a doua, Craiova a presat mai mult, dar nu a reușit să creeze ocazii clare de gol. Poli Iași a continuat să joace prudent și a reușit să-și mărească avantajul în minutul 90+10, prin Tailson.
Victoria este una extrem de importantă pentru Poli Iași, care urcă pe locul 15 în clasament. Craiova, pe de altă parte, rămâne pe locul 6, la 6 puncte în spatele liderului CFR Cluj.
După meci, Emil Săndoi a declarat că este foarte fericit de victorie. "Sunt foarte mândru de băieții mei. Au jucat cu multă determinare și au meritat victoria. Este o victorie foarte importantă pentru noi, pentru că ne dă încredere. Sper să continuăm pe această linie și să obținem și alte victorii", a spus Săndoi.
Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova, a fost dezamăgit de rezultat. "Nu am jucat bine. Nu am reușit să creăm ocazii clare de gol și am făcut și câteva greșeli în apărare. Trebuie să ne revenim cât mai repede și să începem să câștigăm meciuri", a spus Rotaru.