Portugalia – Croația: un meci istoric

Meciul dintre Portugalia și Croația a fost unul dintre cele mai interesante meciuri din cadrul Campionatului Mondial din 2018, oferindu-ne momente pline de emoție și dramatism.

Portugalia a intrat în meci ca favorită, după ce a învins Spania cu 3-3 în optimile de finală. Croația, pe de altă parte, a reușit să învingă Danemarca la penalty-uri. Meciul a început cu un ritm ridicat, ambele echipe fiind dornice să marcheze. Portugalia a avut prima șansă de a deschide scorul, dar Cristiano Ronaldo a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 17.

Croația a reușit să deschidă scorul în minutul 29, printr-un gol marcat de Ante Rebić. Portugalia a egalat rapid, printr-un gol marcat de Gonçalo Guedes în minutul 32. Meciul a continuat să fie unul echilibrat, ambele echipe având șanse de a marca. În a doua repriză, Portugalia a reușit să marcheze golul victoriei, printr-un gol marcat de Ricardo Quaresma în minutul 60. Croația a încercat să egaleze, dar nu a reușit să marcheze niciun gol. Scorul final a fost Portugalia 2 – 1 Croația.

Victorie cu 2-1 a Portugaliei în fața Croației a fost o mare surpriză pentru mulți. Croația era considerată echipa mai puternică, dar Portugalia a reușit să își impună jocul și să obțină o victorie meritată. Această victorie a fost o mare realizare pentru Portugalia, care a reușit să se califice în semifinalele Campionatului Mondial. Portugalia va juca în semifinale împotriva Franței, iar meciul promite să fie unul foarte interesant.

Meciul dintre Portugalia și Croația a fost unul dintre cele mai interesante meciuri din cadrul Campionatului Mondial din 2018. Ambele echipe au jucat un meci excelent, iar victoria a fost meritată pentru Portugalia. Portugalia va juca în semifinale împotriva Franței, iar meciul promite să fie unul foarte interesant.

• Portugalia a învins Croația cu 2-1 în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din 2018.
  • Golul victoriei a fost marcat de Ricardo Quaresma în minutul 60.
  • Portugalia va juca în semifinale împotriva Franței.

Ce părere aveți despre meciul dintre Portugalia și Croația? Credeți că Portugalia poate câștiga Campionatul Mondial?