Podstawy przemysłu piwowarskiego



 

O przemyśle piwowarskim

 

Przemysł piwowarski zajmuje się warzeniem piwa. Obejmuje ono wszystkie czynności niezbędne do wytworzenia tego napoju. Produkcję piwa można podzielić na następujące etapy:

Produkcja słodu słodu

Najczęściej wybieranym słodem jest słód jęczmienny. Obecnie browary zwykle kupują go od słodowni.

Przygotowanie brzeczki

Proces ten to mielenie słodu oraz pozostałych surowców i mieszanie ich z wodą. Aby otrzymać tzw. Ekstrakt brzeczki podstawowej potrzebne jest jeszcze zacieranie, odfiltrowanie i gotowanie.

Fermentacja brzeczki

Można wyróżnić tu trzy fermentacje brzeczki:
- klasyczną, która odbywa się w otwartych kadziach,
- w tkankach w podwyższonym ciśnieniu,
- w tkankach cylindryczno-stożkowych.

Leżakowanie piwa

Leżakowanie piwa polega na przechowywaniu go w beczkach lub kadziach. Ma to na celu poprawienie smaku, zapachu i klarowności powstałego płynu.

Filtracja

Chodzi tu o oddzielenie nierozpuszczalnych, już niepotrzebnych składników od piwa Chodzi tu również o usunięcie drożdży i bakterii używanych do fermentacji.

 

Niezbędne urządzenia do produkcji piwa

 

Obecnie mamy dostęp do sprzętu piwowarskiego, dzięki któremu piwo można wyprodukować nawet w domu lub na potrzeby niewielkiej restauracji lub baru. Takie samodzielnie wyprodukowane piwo posiada nie tylko lepszy smak, ale jest też zdrowsze. Nie zawiera substancji konserwujących i posiada w swoim składzie wiele witamin i mikroelementów. Konsumenci coraz chętniej sięgają po tego typu piwa. Puby, które zdecydowały się na ich produkcję zyskują na popularności.

W skład sprzętu piwowarskiego wchodzą:
- garnek zacierny,
- kocioł wrzelny,
- śrutownik do rozdrabiania słodu,
- fermentator (najczęściej jest to szklana butla na wino, stalowa kadź lub beczka),
- termometr,
- aerometr,
- waga kuchenna,
- rurka do destylacji piwa,
- filtrator,
- chłodnica.

Wszystkie potrzebne sprzęty do warzenia piwa można obecnie bez problemu kupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Eksperci z pewnością pomogą skompletować wszystkie potrzebne sprzęty.

 

 

Opinie osób, które zdecydowały się na zakup sprzętu piwowarskiego

 

Jestem ogromnym fanem piwa. 2 lata temu zdecydowałem się na zakup urzędzeń do jego produkcji. To była świetna decyzja. Warzenie piwa stało się moją pasją. Wszyscy znajomi przepadają za moim piwem, zwłaszcza miodowym. Teraz myślę nad otworzeniem małego borwaru restauracyjnego.

Marek, Warszawa

Prowadzę pub. Niedawno postanowiliśmy zainwestować w sprzęt piwowarski i rozpocząć produkcję własnego, świeżego piwa. Naszym klientom bardzo spodobał się ten pomysł. Nie narzekamy też na brak nowych klientów. Obecnie w ofercie mamy 3 rodzje piwa: pszeniczne, ciemne i miodowe.

Piotrek, Karpacz

Otworzenie małego browaru restauracyjnego zawsze było moim marzeniem. Rok temu postanowiłem je zreazlizować i był to strzał w dziesiątkę. Od samego początku lokal cieszył się dużym zainteresowaniem. Produkcja piwa jest procesem w którym ciągle się doskonalimy.

Michał, Kołobrzeg