PSG - Clermont

O echipă de fotbal care are un superstar ca Messi și o echipă care nu a învins niciodată un club din top 5 al ligii franceze. Jocul a fost unul cu sens unic, dar Clermont a reușit totuși să înscrie. PSG a câștigat cu 5-0, dar scorul ar fi putut fi mult mai mare.

PSG a dominat jocul de la început până la sfârșit. Au avut 72% posesie și 22 de șuturi pe poartă, în timp ce Clermont a avut doar 28% posesie și 5 șuturi pe poartă. PSG a înscris primul gol în minutul 19 prin Neymar, iar apoi a mai înscris de patru ori prin Messi, Mbappé și Hakimi. Clermont a reușit să înscrie un gol de consolare în minutul 86 prin Seidu.

Echipa antrenată de Galtier a dominat categoric jocul. Reacția după eliminarea din UEFA Champions League a fost una foarte bună. Cu această victorie, PSG își consolidează poziția de lider în Ligue 1. Acum, echipa pariziană are 54 de puncte, cu 12 puncte mai mult decât ocupanta locului secund, Olympique Marseille, astfel că titlul pare din nou în vitrina parizienilor.

În ciuda dominării PSG, Clermont a reușit să înscrie un gol. Acest lucru arată că există încă o speranță pentru echipele mai mici din Ligue 1. Cu toate acestea, este clar că PSG este o echipă mult mai bună și va fi greu pentru cineva să îi detroneze.

Următorul meci al lui PSG va fi împotriva lui Marseille, pe 26 februarie. Va fi un meci important pentru PSG, deoarece le va oferi șansa de a-și consolida poziția de lider în Ligue 1. Marseille este o echipă bună și se află pe locul secund în clasament, dar PSG este clar favorita la victorie.