Rákay Philip 1929. május 9-én Budapesten született. Szüleit már korán elvesztette, ezért nevelőszülőkhöz került. A második világháború alatt a családjával együtt Németországba menekült, majd a háború után visszatértek Magyarországra. A szülői szeretetet pótolni hivatott nevelőszülők is elvesztek a háború során, így a fiatal Rákay állami gondozásba került.
Már gyerekkorában érdeklődött az autók iránt, de csak 1947-ben került először volán mögé. Autóversenyzői pályafutása 1951-ben kezdődött a Magyar Autóklub által rendezett II. Országos Autóversenyen, ahol a negyedik helyen végzett egy Alfa Romeóval. 1953-ban már harmadik lett a dobogón.
1955-ben sikerült neki az, amit azelőtt még egyetlen magyar versenyzőnek sem: dobogóra állhatott egy Európa-bajnoki futamon, a Nürburgringen. Ezzel ő lett az első magyar versenyző, aki felállhatott az európai Nagydíj dobogójára.
1956-ban NSZK-ba emigrált, ahol a Borgward csapatával versenyzett. 1959-ben a Fórmula–1-es világbajnokságon is indult, a Holland Nagydíjon a hatodik helyen végzett. A Belga Nagydíjon már nem tudta kvalifikálni magát a versenyre, majd a csapat feloszlott.
Visszatért Magyarországra, és 1961-ben visszavonult a versenyzéstől. Később gépészmérnöki diplomát szerzett, és a Magyar Autóklubban dolgozott. 2005. május 20-án hunyt el Budapesten.
Rákay Philip az egyik legsikeresebb magyar autóversenyző volt. Négy alkalommal nyerte meg az Űrrepülőtér-versenyt, és ő volt az első magyar versenyző, aki dobogóra állhatott egy Európa-bajnoki futamon. A legendás versenyzőt 2003-ban a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel tüntették ki.
Rákay Philip életútja példaként szolgálhat arra, hogy az ember származása ellenére is elérheti céljait, ha van tehetsége és kitartása. Rákay hiába nőtt fel árvaházban, és hiába kellett egy idegen országban újrakezdenie az életét, sikeres autóversenyző lett belőle. Sőt, ő volt az első magyar versenyző, aki dobogóra állhatott egy Európa-bajnoki futamon. Ezzel is belépett a magyar autósport történelemkönyvébe.
Rákay Philipra, a legendás magyar versenyzőre büszkék lehetünk. Példaként állhat előttünk, hiszen megmutatta, hogy az ember bármilyen hátrányos helyzetből képes a csúcsra jutni, ha van tehetsége és kitartása.