Renta wdowia: wszystko, co musisz wiedzieć o nowym świadczeniu ZUS




Dla osób, które straciły ukochanych, noworoczną niespodzianką będzie wprowadzenie "renty wdowiej" przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli ubiegać się o to nowe świadczenie, które ma pomóc im w utrzymaniu odpowiedniego poziomu życia po stracie małżonka.

  • Kto może ubiegać się o "rentę wdowią"?
    - Wdowy i wdowcy, którzy mają co najmniej 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).
    - Muszą mieć prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno pochodziło od zmarłego małżonka.
    - Muszą pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem do dnia jego śmierci.

Jak złożyć wniosek o "rentę wdowią"?
Wnioski o "rentę wdowią" będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku. Należy złożyć wniosek na formularzu ZUS Rp-2, który będzie dostępny na stronie internetowej ZUS lub w placówkach Zakładu.

Ile wynosi "renta wdowia"?
Wysokość "renty wdowiej" będzie obliczana na podstawie wysokości świadczenia, które pobierał zmarły małżonek. Wynosi ona 85% tego świadczenia.

Czy "renta wdowia" wpływa na inne świadczenia?
Wprowadzenie "renty wdowiej" nie wpłynie na wysokość innych świadczeń, takich jak emerytura czy renta rodzinna. Wdowy i wdowcy będą mogli pobierać zarówno "rentę wdowią", jak i inne przysługujące im świadczenia.

Jak wygląda sytuacja, gdy wdowiec lub wdowa ponownie zawrze związek małżeński?
Prawo do "renty wdowiej" wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego.

Wprowadzenie "renty wdowiej" jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia wdowom i wdowcom odpowiedniego poziomu życia po stracie ukochanej osoby. Zachęcamy wszystkich uprawnionych do skorzystania z tego nowego świadczenia.