Rezumatul Kosovo – România

Începem cu un rezumat al meciului de Liga Națiunilor dintre Kosovo și România, care s-a încheiat cu o victorie categorică a oaspeților, scor 0-3. România, aflată la debutul lui Mircea Lucescu pe banca tehnică, a dominat partida de la un capăt la altul și a marcat prin Dennis Man, George Pușcaș și Olimpiu Moruțan.

Prima repriză

România a început meciul foarte bine și a avut prima ocazie de gol în minutul 10, prin Dennis Man, care a trimis puțin pe lângă poartă. După câteva minute, George Pușcaș a fost aproape să deschidă scorul, dar și șutul său a trecut puțin pe lângă cadrul porții.

Kosovo a avut o primă șansă în minutul 20, prin Milot Rashica, dar șutul său a fost blocat de Andrei Rațiu. După această ocazie, România a preluat din nou controlul jocului și a continuat să creeze ocazii de gol.

În minutul 25, Dennis Man a deschis scorul pentru România, cu un șut din afara careii. Două minute mai târziu, George Pușcaș a dublat avantajul României, cu o lovitură de cap din pasa lui Dennis Man.

A doua repriză

În a doua repriză, România a continuat să domine meciul și a avut mai multe ocazii de gol. În minutul 78, Olimpiu Moruțan a marcat golul al treilea al României, cu un șut de la marginea careului.

În ultimele minute, Kosovo a avut o ocazie de gol prin Florent Muslija, dar șutul său a fost blocat de Andrei Rațiu.

Concluzie

România a obținut o victorie clară în fața Kosovo și a făcut un pas important în calificarea la turneul final al Ligii Națiunilor. România a dominat partida de la un capăt la altul și a meritat pe deplin această victorie.