Roma kontra Feyenoord: Dwa zespoły, jedna historia

W 1962 roku dwa zespoły, Roma i Feyenoord, spotkały się w finale Pucharu Europy. Był to pierwszy raz, kiedy drużyna z Włoch i Holandii grała w finale tych prestiżowych rozgrywek. Mecz odbył się na stadionie Olimpijskim w Rzymie i przyciągnął ponad 80 000 kibiców.

Przed meczem faworytem był zespół Romy, który w tamtym sezonie zdobył mistrzostwo Włoch. Feyenoord jednak nie był łatwym przeciwnikiem. Holenderska drużyna miała w swoim składzie kilku utalentowanych graczy, takich jak Wim van Hanegem i Coen Moulijn.

Mecz rozpoczął się od szybkiego ataku Romy. Już w 1. minucie spotkania Giampaolo Menichelli oddał strzał, który trafił w słupek bramki Feyenoordu. Chwilę później szansę na zdobycie gola miał Pedro Manfredini, ale jego uderzenie zostało obronione przez bramkarza Holendrów, Eddy’ego Pietersa Graaflanda.

Feyenoord odpowiedział na ataki Romy w 15. minucie spotkania. Theo Laseroms oddał strzał z dystansu, ale piłka przeszła obok bramki Giacinto Facchettiego. Kilka minut później kolejną okazję miał Coen Moulijn, ale jego uderzenie zostało zablokowane przez obrońcę Romy, Giacomo Losi.

W 25. minucie spotkania Roma wyszła na prowadzenie. Po rzucie rożnym piłkę do bramki Feyenoordu skierował Pedro Manfredini. Holenderska drużyna szybko odpowiedziała i już w 30. minucie spotkania wyrównała. Bramkę dla Feyenoordu zdobył Cor van der Gijp.

Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie. W drugiej połowie obie drużyny miały kilka okazji do zdobycia gola, ale żadnej z nich nie udało się pokonać bramkarza rywala. Mecz zakończył się remisem 1:1 i konieczna była dogrywka.

W dogrywce Roma szybko objęła prowadzenie. W 94. minucie spotkania bramkę dla włoskiej drużyny zdobył Antonio Angelillo. Feyenoord jednak nie poddał się i w 102. minucie spotkania wyrównał. Bramkę dla Holendrów zdobył Henk Groot.

Mecz zakończył się remisem 2:2 i konieczna była seria rzutów karnych. W serii rzutów karnych lepsza okazała się Roma, która wygrała 5:4.

Zwycięstwo Romy w finale Pucharu Europy 1962 było pierwszym triumfem włoskiej drużyny w tych prestiżowych rozgrywkach. Feyenoord natomiast po raz pierwszy dotarł do finału Pucharu Europy i przegrał dopiero w serii rzutów karnych.