Sepsi - FCSB, un meci tensionat, cu emoții până la final

Sâmbătă, 11 februarie, pe stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe, s-a disputat meciul din etapa a 22-a a Superligii României, între echipele Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB.

Derby-ul din Ardeal a fost unul tensionat, cu multe ocazii de gol, dar și cu destul de multe faze controversate. Până la urmă, meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, un rezultat care nu mulțumește pe deplin niciuna dintre echipe.

Sepsi a început meciul mai bine și a avut câteva ocazii bune de a deschide scorul, dar a reușit să marcheze abia în minutul 35, prin fundașul Maglica. FCSB a egalat în repriza a doua, printr-un penalty transformat de Tănase, în minutul 55.

În ultimele minute ale meciului, Sepsi a avut o ocazie bună de a câștiga, dar șutul lui Aganovic a fost respins de portarul Târnovanu. La final, scorul a rămas 1-1, un rezultat care nu a mulțumit pe nimeni.

După acest meci, Sepsi rămâne pe locul 4 în clasament, cu 37 de puncte, iar FCSB rămâne pe locul 2, cu 47 de puncte. Etapa viitoare, Sepsi va juca în deplasare cu FC U Craiova 1948, iar FCSB va juca acasă cu FC Voluntari.

Atmosferă tensionată pe stadion

Atmosfera pe stadion a fost una tensionată, cu multe momente de supărare și nemulțumire. Suporterii celor două echipe s-au certat și s-au acuzat reciproc de tot felul de lucruri. Au fost și câteva momente de violență, dar, din fericire, nu au fost persoane rănite grav.

Faze controversate

Meciul a fost marcat și de câteva faze controversate. În prima repriză, Sepsi a cerut un penalty pentru un fault în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În repriza a doua, FCSB a cerut un penalty pentru un henț în careu, dar arbitrul a decis că nu a fost nimic.

Declarațiile antrenorilor

După meci, antrenorii celor două echipe au avut declarații diferite. Antrenorul lui Sepsi, Cristiano Bergodi, a declarat că este mulțumit de rezultatul obținut, în timp ce antrenorul lui FCSB, Nicolae Dică, a declarat că este dezamăgit de rezultat.

Concluzie

Meciul Sepsi - FCSB a fost unul tensionat, cu multe emoții și faze controversate. Până la urmă, meciul s-a terminat la egalitate, un rezultat care nu mulțumește pe deplin niciuna dintre echipe.